1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ira Lisetskai [31]
2 years ago
6

In the function f(x) = 2x + 12, what is the output when the input is 15?

Mathematics
2 answers:
bulgar [2K]2 years ago
8 0

Put x=15,

f(15) = 2.15+12 = 42

Lostsunrise [7]2 years ago
4 0

Answer:

42

Step-by-step explanation:

f(x) is the output

Substitute x = 15 into f(x)

f(15) = 2(15) + 12 = 30 + 12 = 42 ← output when input is 15

You might be interested in
100 % if my grade and giving brainliest if answered correctly please helppp im failing
Gennadij [26K]

Answer:

Hope I'm not too late for this...

(look below)

Step-by-step explanation:

For the first part:

1. b = -1, m = 2

The y-intercept (b) is the value of y when x = 0. In this case, we can see that when x = 0, y = -1 so the y-intercept is -1.

The slope was found using the equation slope (m) = (y2-y1) / (x2-x1) and two points. (Note, you can choose any two points, I just chose the first two.)

(5,9) (-2,-5)

slope = (y2-y1) / (x2-x1)

slope = (-5-9) / (-2-5)

slope = -14/-7

slope = 2

I used the same steps as shown above:

2. b = 2, m = -3

For the second part:

1. y = 2x - 1

2.y = -3x + 2

I basically plugged in the values for m and b into the equation, y = mx + b.

Graphs:

The way to graph a line is to plot at least two points and draw a line through them. You can graph it using either the equation or the table. I used the table since it is much easier to find the points that I need.

Below I have included references to what the graph should look like if you need to check your work.

The one in blue is for the equation y = 2x - 1. This should help you get a visual of what the correct graph looks like.

The one in green is for the equation y = -3x + 2.

I hope this helped!

6 0
2 years ago
Please help me calculate the value of y with steps
Nutka1998 [239]

The value of y in the triangle is 7.5

<h3>How to calculate the value of y?</h3>

The given parameter is the triangle

On the triangle, we have the following equivalent ratio

y : 8 = y + 15 : 20

Express as fraction

y/8 = y + 15/20

Cross multiply

20y = 8y + 90

Collect the like terms

20y - 8y = 90

Evaluate

12y = 90

Divide by 12

y = 7.5

Hence, the value of y in the triangle is 7.5

Read more about triangles at

brainly.com/question/17335144

#SPJ1

5 0
1 year ago
Solve for x or find x​
Vanyuwa [196]

Answer:

x = 7

Step-by-step explanation:

Assuming the quadrilateral is a parallelogram, then the diagonals bisect each other.

7x - 8 = 41

7x = 49

x = 7

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is 3 and 7 tens plus 8 and 2 fifth
vladimir2022 [97]
If you are trying to get the answer to
\frac{3}{7} +  \frac{8}{2} &#10;
Your answer would be a mixed number.
<span>4</span>\frac{3}{7}
8 0
2 years ago
At an ice cream shop, you can get a waffle cone, sugar cone, cake cone or a cup in sizes small, medium and large. There are 20 i
xeze [42]
It equals 3600 combinations
4(equals the types of cones/cup) x 3(the measures of each one) x 20 (ice cream flavors) x 15 (toppings) += 3600 combinations

4 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the factored form of a2 – 121?
    6·1 answer
  • What is the distance between A(6, 2) and B(9, 12)? <br><br> Round to the nearest tenth.
    8·1 answer
  • A bag contains 4 red marbles, 6 blue marbles, and 8 green marbles. One marble is to be chosen at random.
    7·1 answer
  • What subsets are of 64
    5·1 answer
  • I) It takes the climber 800 seconds to climb to the top of the cliff.
    8·1 answer
  • Valeria operates an orange juice stand. On Monday, she used 4 1/2
    8·1 answer
  • PLEASE HURRY WILL GIVE BRAINLIST ​
    11·2 answers
  • Can somebody please help me ? I gotta turned this in 10 minutes .
    15·1 answer
  • If 4 pounds of grapes cost $9.96, what is the unit price?
    12·2 answers
  • Read this word problem.
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!