1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ksivusya [100]
2 years ago
8

Item 2 Solve. {y=3x−49x−3y=14 Use the substitution method. There are an infinite number of solutions. The solution is (14, 12).

There is no solution. The solution is (12, 14).

Mathematics
2 answers:
Black_prince [1.1K]2 years ago
5 0

id have to say the best Answer Choice is A. there is an infinite number of solutuons. i hope this helps.

alekssr [168]2 years ago
4 0

This is the correct answer, I even provided proof from my own test. Hope this helps!

You might be interested in
Express the following equation in slope intercept form: 8x-2y=10<br> PLEESSSSSSSSSSSSSE
fenix001 [56]

Answer:

y2 - y1  \div x2 - x1

5 0
2 years ago
How can i find the answer to this?
ale4655 [162]

Answer:

Step-by-step explanation:

by the property of corresponding angles (2x +16) and (3x-12) will be equal

working uot from the equation 3x-12 = 2x+16 we get x=28

and we know that 3x-12 and y are supplementry as they form a linear pair

from that we will get the equation - 3x-12 + y = 180 and we know the value of x sowe will get y as 108

8 0
2 years ago
One hamburger and one coke cost $3.20. Three hamburgers and one coke cost $8.00. Find the cost of one hamburger.
Varvara68 [4.7K]

Answer:

$0.80

Step-by-step explanation:

-3 (1x + 1y = 3.2)

3x + 1y = 8

----------------

-3x - 3y = -9.6

+

3x + 1 y = 8

-------------------

0x -2y = -1.6

÷ -2

-----------------

y = 0.8

one hamburger costs $0.80

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
the ratio of boys to girls in mr bakers class is 2 to 3 if there are 30 total students in the class how many more girls are in t
Archy [21]
I believe there would be 6 more girls than boys.
5 0
3 years ago
A chocolate manufacturing company produces two types of chocolate: A and B. Ingredients required for manufacturing the products
Karolina [17]

Answer:

The maximum profit is when they make 10 units of A and 2 units of B.

Step-by-step explanation:

Let x is units of milk

Let y units of cacao

Given that :

The company's production plant has a total of 22 units of milk and 46 units of cacao available.

2x + y ≤ 22 (2 unit of milk for each of A and 1 for B; 22 units available)

4x + 3y ≤46 (4 unit of milk for each of A and 3 for B; 46 units available

Graph the constraint equations and find the point of intersection to determine the feasibility region.

The intersection point (algebraically, or from the graph) is (10, 2)

The objective function for the problem is the total profit, which is $6.2 per unit for A and $4.2 per unit for B: 6.2x + 4.2y.

Hence, we substitute (10, 2)  into the above function:

6.2*10 + 4.2*2 = 70.4

The maximum profit is when they make 10 units of A and 2 units of B.

3 0
2 years ago
Other questions:
  • 2x - y = 2s<br> 2x - 2y = 4s<br><br> The lines whose equations are shown intersect at which point?
    8·1 answer
  • Find the area of the figure.
    8·1 answer
  • Solve it I need help
    12·1 answer
  • Aaron deposits $20,000 in a bank account that earns 5.9%
    10·1 answer
  • Marty drives 150 miles for 3 hours. What is the unit rate?
    8·1 answer
  • How can we use data from a randomized experiment to compare two treatments?
    11·1 answer
  • Could you guys help me solve 9 I would appreciate it :)
    12·1 answer
  • Label the sides with its corresponding ratio in the special right triangle given below. The answer choice may be used more than
    9·2 answers
  • (-3x+4)+(x-9) help please.​
    15·2 answers
  • I need help with this question really quick!!!​
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!