Answer:Rs15
Step-by-step explanation:
150g=150/1000=0.15kg
1kg cost Rs100
0.15kg cost =100 x 0.15=15
150g cost Rs15
L = total length
D = number of days
they add 3 miles per day which = 3D
equation: L = 59 +3D
if they worked for 34 days, replace D with 34 to get:
L = 59 +3(34) =
L=59 + 102
L=161 miles total length after 34 days
Answer:
$0.96
Step-by-step explanation:
To find the unit price is to find the price of 1 meter.
9m = $8.64
1 m = 8.64 ÷ 9 = $0.96