<span>Amount
of Rice (cups) Amount of Water (cups)
2 5
3 7.5
5 12.5
8 20
Let's find the ratio of rice and water:
5 / 2 = 2.5 => 2 * 5 = 5
7.5 / 3 = 2.5 => 3 * 2.5 = 7
12.5 / 5 = 2.5 => 5 * 2.5 = 12.5
20 / 8 = 2.5 => 8 * 2.5 = 20
So, as the ratio of water ot rice is constant, and the first variable is the amount of rice, you can calculate the amount of water given the amount of rice.
So, the amount of rice is independent value and the amount of water is dependent (it depends on the amount of rice).
The amount of rice is
the dependent value. FALSE
The amount of water is the dependent value.TRUE
The
amount of rice is the independent value. TRUE
The amount of water is the
independent value.</span>FALSE
The image of the given scenario is attached below.
A right angled triangle is formed, with one angle equal to 27 degrees. The perpendicular side is 155 and we are to find the length of guy wire which makes the hypotenuse of the right angled triangle.
Using the formula of sine, we can write:
Rounding to nearest whole number, the length of the guy wire that must be attached is 341 feet.
Answer:
2x^2+23.
Step-by-step explanation:
Combine like terms.
This expression simplified is 2x^2+23.
Answer:
An apple costs $2.25. A mango costs $1.25.
Step-by-step explanation:
Let a = price of 1 apple.
Let m = price of 1 mango.
Cameron:
4 apples + 7 mangoes ----> total $17.75
4a + 7m = 17.75
Gavin:
2 apples + 5 mangoes ----> total $10.75
2a + 5m = 10.75
We have a system of 2 equations in 2 unknowns.
4a + 7m = 17.75
2a + 5m = 10.75
We can use the elimination method to eliminate the variable <em>a</em>. Rewrite the first equation. Multiply both sides of the second equation by -2 and write below it. Then add the equations.
4a + 7m = 17.75
(+) -4a - 10m = -21.5
---------------------------------
-3m = -3.75
Divide both sides by -3.
m = 1.25
<em>A mango costs $1.25.</em>
Now we use the first equation and substitute 1.25 for <em>m</em> and solve for <em>a</em>.
4a + 7m = 17.75
4a + 7(1.25) = 17.75
4a + 8.75 = 17.75
4a = 9
a = 2.25
<em>An apple costs $2.25.</em>
Answer: An apple costs $2.25. A mango costs $1.25.