1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
oksano4ka [1.4K]
4 years ago
8

HELP ME PLEASE 10 POINTS ON IT PLEASE HELP ME ​

Mathematics
2 answers:
svetlana [45]4 years ago
7 0

<em>answer = \\ red = 4 \\ blue = 12 \\ green = 16  \\ solution \: \\ let \: the \: ratios \: be \: x \: 3x \: 4x \\ x \ + 3x + 4x = 32 \\ or \: 8x = 32 \\ or \: x =  \frac{32}{8}  \\ x = 4 \\ replacing \: value \\ 3x \\  = 3 \times 4 \\  = 12 \\ 4x \\  = 4 \times \: 4 \\  = 16 \\ hope \: it \: helps...</em>

Svetach [21]4 years ago
5 0

Answer:

4, 12, 16 (respectively)

Step-by-step explanation:

if you need one just comment and ill add one

You might be interested in
Kayla jarred 18 liters of jam after 3 days. How much jam did Kayla jar if she spent 7 days making jam? Solve using unit rates.
Jobisdone [24]

Answer:

42.

Step-by-step explanation:

18/3 = 6 jars per day

6*7=42

4 0
3 years ago
In right triangle CAB, find the hypotenuse, CB<br> A 4 root 13<br> B 20<br> C 4 root 5<br> D 208
svetoff [14.1K]

Answer:

<h3>A4root13 или С 4root5</h3>

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
(6 x 10^2) divide (3 x 10^-5)
Hunter-Best [27]

Answer:

=20000000 (let me know if it's incorrect)

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Audrey bought one pound of strawberries for $3.20. What is the price, in dollars per ounce of strawberries?
elena-14-01-66 [18.8K]

Answer: $0.20

Step-by-step explanation:

There are 16 ounces in 1 pound, so divide $3.20 by 16 to get the price of dollars/ounce

3.20/16 = $0.20/ounce

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Last week Julia ran 30 miles more than Pranav.Julia ran 47 miles.How many miles did Pranav run?
andrew-mc [135]
17 miles as it is 47-30
8 0
4 years ago
Other questions:
  • To increase him an amount by 70% what’s in the multiplier would you use
    7·1 answer
  • A pair of designer sunglasses was marked up 10% and is now selling for $165.00. What was the original price of the sunglasses?
    15·2 answers
  • Here are the grades ! Help me please
    7·1 answer
  • Triangle PQR is transformed to triangle P′Q′R′. Triangle PQR has vertices P(4, −8), Q(0, 12), and R(−4, 0). Triangle P′Q′R′ has
    14·1 answer
  • What is the inverse of the function g(x)=-\dfrac{2}{3}x-5g(x)=− 3 2 ​ x−5g, left parenthesis, x, right parenthesis, equals, minu
    8·1 answer
  • What is the value of i^n if the remember of n/4 is 2
    13·1 answer
  • The two containers are mathematically similar in shape. The larger container has a volume of 3456cm3 and a surface area of 1024c
    14·1 answer
  • Indicate the method you would use to prove the two triangle 's . If no method applies, enter "none".
    8·2 answers
  • Evaluate the expression.<br> 6*13 - 4 (to the second power)
    9·1 answer
  • Which of the following is an example of chemical weathering?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!