1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andreyy89
3 years ago
5

On a map, the cities of Los Angles and

Mathematics
1 answer:
Yanka [14]3 years ago
6 0
2400
12 times 200
A million apologies if I’m wrong my brain is still on vacation
You might be interested in
The total pay for 12 hours of work at a base rate of (p) per hour plus a temporary raise of $2.50 per hour. How would I write th
Naddika [18.5K]
12P+2.50 HOPE THIS HELPS
4 0
3 years ago
jacob wants to buy packets of fruit juice. on tuesday, he buys 8 packets of orange and 6 packets of Apple the packets make a tot
ioda

Answer:

Each packet of orange can make 2 cups of juice and each packets of Apple can make 3 cups of juice.

Step-by-step explanation:

Let number of cups of juice in each packet of orange be 'x'.

Let number of cups of juice in each pack of apples be 'y'.

Given:

On Tuesday;

Number of packets of oranges = 8

Number of packets of apples = 6 packets.

Amount of fruit juice = 34 cups

So we can say that;

Amount of fruit juice is equal to sum of Number of packets of oranges multiplied by number of cups of juice in each packet of orange and Number of packets of apples multiplied by number of cups of juice in each pack of apples.

framing in equation form we get;

8x+6y=34 \ \ \ \ equation \ 1

On Wednesday;

Number of packets of oranges = 14

Number of packets of apples = 6

Amount of fruit juice = 46 cups

So we can say that;

Amount of fruit juice is equal to sum of Number of packets of oranges multiplied by number of cups of juice in each packet of orange and Number of packets of apples multiplied by number of cups of juice in each pack of apples.

framing in equation form we get;

14x+6y=46 \ \ \ \ equation \ 2

Now Subtracting equation 1 from equation we get;

14x+6y-(8x+6y)=46-34\\\\14x+6y-8x-6y=12\\\\6x=12

Now dividing both side by 6 we get;

\frac{6x}{6}=\frac{12}{6}\\\\x=2\ cups

Now we will substitute the value of 'x' in equation 1 we get;

8x+6y=34\\\\8\times2+6y=34\\\\16+6y=34

Subtracting both side by 16 we get;

16+6y-16=34-16\\\\6y= 18

Now dividing both side by 6 we get;

\frac{6y}{6}=\frac{18}{6}\\\\y=3

Hence Each packet of orange can make 2 cups of juice and each packets of Apple can make 3 cups of juice.

5 0
3 years ago
Mr. Swanson has $350 to order music books for the new school year. Music books cost $10 each and come in packages of 5. Mr. Swan
Talja [164]
Answer:
$300

Explanation:
$10(cost of 1 book) x 5(how many comes in packages) = 50 ( total cost of 1 package)
Mr. Swanson ordered 6 so...
$50 x 6 = $300
Mr. Swanson would have $50 let's over
3 0
3 years ago
A watermelon that weighs 9 pounds costs $4.50.<br> What is the price per pound?
allsm [11]

Answer:

0.5 cents per pound.

4.50/9 = 0.5

Please mark me brainliest! I hope this helps!

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
-6x+4y=10<br> X-5y=-21<br> Please solve !
galina1969 [7]
X-5y=-21
x=-21+5y

-6(-21+5y)+4y=10
126+-30y+4y=10
126+-26y=10
-26y=-116
y=4.4615
x=1.3076
5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the value of x in the equation 0.2(x + 1) + 0.5x = –0.3(x – 4)?
    15·2 answers
  • 12 points, please help me!
    6·1 answer
  • What is the solution set of the quadratic inequality 6x2+1&lt;0
    7·2 answers
  • Increase 48m by 20%? Help Please I'm Useless At Math&lt;3
    10·2 answers
  • The ABX Company is interested in conducting a study of the factors that affect absenteeism among its≈α= 0.05
    10·1 answer
  • Which of the following best describes the expression 4(y + 6)?
    10·1 answer
  • The string of a kite is 100 meters long and it makes an angle of 60° with the ground. What is the height of the kite?
    8·1 answer
  • The square pool was turned into a rectangular one and it's area was enlarged by a factor of 5 by enlarging one side of the pool
    5·1 answer
  • A water tank contains 12 1/2 liters of water. Two- fifth of it was consumed. How much of it was left?​
    11·1 answer
  • I need big help, what are the step by step math problem and the answer to (18/-2)^2?
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!