1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Juli2301 [7.4K]
3 years ago
7

2 questions here:

Mathematics
2 answers:
solmaris [256]3 years ago
6 0
<span>1. Make y the subject 
a) 4y=12x+18
y = 3x + 4.5

b) 2x=7-3y
3y = -2x + 7
y = -2/3x + 7/3

2.
a) what is the equation of the line which passes through both (-2,-4) and (6,16)

slope = (16 + 4)/(6 +2) = 20/8 = 2.5
y = mx + b
-4 =2.5(-2) +b
-4 = -5 +b
b = 1

equation
y = 2.5x + 1


b) what is the equation of the line perpendicular to y= 1/2X + 7 passing through point (3,9)

</span>y= 1/2X + 7
slope = 1/2

slope of line perpendicular = -2

passing through point (3,9)

y = mx + b
9 = -2 (3) + b
b = 15

equation

y = -2x + 15

Bingel [31]3 years ago
4 0
Hello here is a solution : 

You might be interested in
Solve for x. help me please
Marina86 [1]

Answer:

the answer is 20

Step-by-step explanation:

180+180=360

80+70=150

180-150=20

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
All I have to do is fill in the blanks and I'm a bit confused on what to do. Could someone please help!!
lbvjy [14]
 Jeremy and Randell are brothers and each are trying to raise money for summer camp.
To help Jeremy raise money, his parents told him he could wash each of their cars once a week for $20.00 each. He has already earned $640.00. The football camp that he wants to attend costs $1,469.00.
To help Randell raise money, his parents told him he could mow the grass for them and both sets of grandparents once every 2 weeks and earn $28.00 for each lawn he mows. He has already earned $728.00. The lacrosse camp that he wants to attend costs $1,701.00.
If Jeremy and Randell each earn enough money to attend the camps of their choice, then from this point on (randell) needs to complete (idk what would got here) more chores than(jeremy)

is it asking you to fill in the blanks with their names if so i think it would be this.
6 0
3 years ago
Monkey chunk cereal is normally $3.25 per box but today it is on sale for 25% what is the new price round to the nearest penny
ANEK [815]
Is it meaning the cereal is 25% off? If so then your answer would be $2.44


6 0
2 years ago
What's one way we can check our answer to 2 x 10 = 20
julsineya [31]
You can do 20/2=10 This helps because it is just doing the reverse so you know if you get it both ways that it is correct. Medal please?

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 5/8 divided by 4/3
soldi70 [24.7K]

Answer:

15/32

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Robbie owns 15% more movies than Rebecca, and Rebecca owns 10% more movies than Joshua. If Rebecca owns 220 movies, how many mov
    8·1 answer
  • Forest fires are most likely to occur when the air temperature (t) is greater than 60°F.
    11·2 answers
  • Elimination<br> 2x - 5y = 2<br> - 2x + 6y = 0
    13·2 answers
  • What is the answer to this
    7·2 answers
  • What is the volume of a hemisphere with a
    13·2 answers
  • Helpppppppppppppppppppppppp
    11·1 answer
  • Doug drove 253 ½ miles in 4 ½ hours. How many miles did ,he average <br> per hour
    13·1 answer
  • Find the value of x.
    14·2 answers
  • Deanna and Alise are shopping. Deanna buys a sweater for $25 and 3 tubes of lip gloss. Alise buys a hat for $13 and five tubes o
    12·1 answer
  • Help me please!! giving 50 points!!!
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!