1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
BARSIC [14]
3 years ago
6

If 3 1/2 pounds of bananas cost $1.96, how much would one pound cost?

Mathematics
1 answer:
anygoal [31]3 years ago
6 0
1.96/3.5 = 0.56 for 1 lb
You might be interested in
Efectúa la siguientes operaciones 3254+535​
fredd [130]

Answer:

3789

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
If f(x) =x2 +8 what is f(x) when x = 10
Shtirlitz [24]
F(x)= x² + 8 

When x = 10

f(x) = 10² + 8 = 108

Answer: 108
8 0
3 years ago
Rewrite 14 1/3 as an improper fraction
Anastaziya [24]

Answer:

Step-by-step explanation:

((14×3) + 1 )/3 = (43/3)

5 0
3 years ago
Thanks this answer really helped I got %100 on my test
Rzqust [24]
I don’t understand if this is a math problem or a statement.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
an aircraft has 77 females on board. about 48% of all of the passengers are on board how many passengers are on board on the air
BabaBlast [244]

Answer:

160

Step-by-step explanation:

77 / 48 = 1.604

1.604 x 100 = 160.41 which is about 160 passengers in total.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Tony can grow 4 flowers with every seed packet. How many seed packets does Tony need to have in total of 16 flowers in his garde
    9·1 answer
  • 816  floats were in the parade that lasted 4 hours. Every time 6 floats passed by city hall, the parade stopped. How many times
    11·1 answer
  • QUICK HURRY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!<br><br> 20 1/7 SIMPLIFIED IS:
    7·1 answer
  • IF YOU HELP ME ILL give U 2$ AFTER UR DONE
    7·1 answer
  • Simplify -62 ÷ 12 - 2(-7).
    15·2 answers
  • The population density of a city is 1,148 persons per square mile.
    13·2 answers
  • 3. Which of the following equations represents a proportional relationship?
    14·2 answers
  • Find the area of each shaded region in each figure.
    12·1 answer
  • I need help PLSS!! for math.Its due tomorow
    13·1 answer
  • Ok, So this problem seems impossible and really confusing.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!