1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
uranmaximum [27]
3 years ago
6

Which is the better buy? 5 oranges for $1.60 or 7 oranges for $2.45

Mathematics
2 answers:
Digiron [165]3 years ago
8 0
I think 7 oranges for $2.45 are better.
zhannawk [14.2K]3 years ago
3 0
5 oranges for $1.60,
You might be interested in
ChitChat Wireless charges $0.30 per minute plus a monthly base fee. In September, Maggie used 120 minutes and her bill was $51.
SVEN [57.7K]

Answer:

$C = 0.30(m) + 15

C is bill cost

m is number of minutes used

Step-by-step explanation:

In this question, we are asked to write an equation that estimates the bill cost of Maggie’s phone bills.

We proceed as follows;

Now, let’s try and find the base fee.

We can calculate this using her bill for September.

Mathematically;

Bill = (Cost per minute * total minutes) + Base fee

Here, $0.30 per minute for 120 minutes will yield a total of 120 * 0.3 = $36

This means the base fee would be $51-$36 = $15

Now let’s say the bill is $C, and the number of minutes used is m

Mathematically;

$C = 0.30(m) + 15

5 0
3 years ago
If cheese is $4.40 per kilogramme, what should I pay for 200 grammes?
Verizon [17]
1 kg is 1,000 grams.


200 grams are 1/5 of 1000 grams, that is 1/5 of 1 kg.

Thus 200 g= 1/5 kg = 0.2 kg.



      1 kg of cheese is $4.40,

so 0.2 kg of cheese is 0.2kg x $4.40/1kg=4.40 x 0.2 $= 0.88$


Answer: $0.88


7 0
3 years ago
Read 2 more answers
This chart shows the number of books that eight students read last year.
erastova [34]

Answer:

B is the correct answer I believe

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP ME!
9966 [12]

Answer:

it's C

Step-by-step explanation:


5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Alabama papas must average 80 on five test . Scores on the first four test were 81 73 84 and 76 what is the lowest score she can
Salsk061 [2.6K]

She has to score at least 86 on her fifth test.

Further explanation:

We will use the average formula to find the fifth value.

Given

Average\ required=80\\x_1=81\\x_2=73\\x_3=84\\x_4=76\\x_5=?

We have to find x5

The formula for average is:

x=\frac{Sum\ of\ values}{Total\ number\ of\ values}\\Here,\\n=5\\So,\\x=\frac{x_1+x_2+x_3+x_4+x_5}{5}\\Putting\ values\\80=\frac{81+73+84+76+x_5}{5}

80*5=314+x_5\\400=314+x_5\\x_5=400-314\\x_5=86

She has to score at least 86 on her fifth test.

Keywords: Average, Word Problems

Learn more about average at:

  • brainly.com/question/9323337
  • brainly.com/question/9103248

#LearnwithBrainly

7 0
3 years ago
Other questions:
  • X varies inversely with y and x = 8 when y = 10, what is the value of y when x=6
    6·1 answer
  • Solve the log equation:<br> log_(4)(x+5)+log_(4)(x-1)=2
    8·1 answer
  • Cameron went into a grocery store and bought 4 apples and 7 mangos, costing a total of $17.75. Gavin went into the same grocery
    9·1 answer
  • Please help me with this question
    9·1 answer
  • 11. 4p2 + 7p + 3<br> factoring equations
    11·2 answers
  • Find out the output, k, when the input, x, is -5. K=6x+100
    10·1 answer
  • Write a few sentences that could represent this math problem.
    15·2 answers
  • Please help me
    14·1 answer
  • A tile pattern decreases by 3 tiles. Figure 2 of the pattern has 4 tiles. Use y=mx+b
    13·1 answer
  • PLS SOMEONE HELP WITH THIS ASAP IM GIVING 50% OF MY POINTS
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!