Answer:
$C = 0.30(m) + 15
C is bill cost
m is number of minutes used
Step-by-step explanation:
In this question, we are asked to write an equation that estimates the bill cost of Maggie’s phone bills.
We proceed as follows;
Now, let’s try and find the base fee.
We can calculate this using her bill for September.
Mathematically;
Bill = (Cost per minute * total minutes) + Base fee
Here, $0.30 per minute for 120 minutes will yield a total of 120 * 0.3 = $36
This means the base fee would be $51-$36 = $15
Now let’s say the bill is $C, and the number of minutes used is m
Mathematically;
$C = 0.30(m) + 15
1 kg is 1,000 grams.
200 grams are 1/5 of 1000 grams, that is 1/5 of 1 kg.
Thus 200 g= 1/5 kg = 0.2 kg.
1 kg of cheese is $4.40,
so 0.2 kg of cheese is 0.2kg x $4.40/1kg=4.40 x 0.2 $= 0.88$
Answer: $0.88
Answer:
B is the correct answer I believe
Answer:
it's C
Step-by-step explanation:
She has to score at least 86 on her fifth test.
Further explanation:
We will use the average formula to find the fifth value.
Given

We have to find x5
The formula for average is:


She has to score at least 86 on her fifth test.
Keywords: Average, Word Problems
Learn more about average at:
#LearnwithBrainly