$16.76 divided by 4 = $4.19 each gallon
So $4.19 x 7 gallons = $29.33
Answer:
none of them
Step-by-step explanation:
Answer:
(
−
2
)
=
−
1
4
(
−
8
)
(x-2)=\frac{-1}{4}(x-8)
(x−2)=4−1(x−8)
Solve
1
Eliminate redundant parentheses
(
−
2
)
=
−
1
4
(
−
8
)
−
2
=
−
1
4
(
−
8
)
2
Combine multiplied terms into a single fraction
−
2
=
−
1
4
(
−
8
)
−
2
=
−
1
(
−
8
)
4
3
Distribute
−
2
=
−
1
(
−
8
)
4
−
2
=
−
+
8
4
4
Add
2
2
2
to both sides of the equation
−
2
=
−
+
8
4
−
2
+
2
=
−
+
8
4
+
2
5
Simplify
Add the numbers
=
−
+
8
4
+
2
Solution
=
1
6
5
Step-by-step explanation:
10) 46
11) 115
12) 23
13) 161
14) 92
15) 138
16) 0.368
17) 9
18) 765
19) 336
20) 122.1
21) 0.45
22) 52
23)$33.60
24) 1 hour 12 minutes
25) 95
26) 398.24
27) A)
Test Number Correct Score Total
Math 68 ( 80% ) 85
Science ( 63 ) 90% 70
B) Science
C) 48 Questions