1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
juin [17]
3 years ago
10

You borrow 1180 you have paid 3/5 how much do you owe? how much did you pay?

Mathematics
1 answer:
nika2105 [10]3 years ago
6 0

If you borrow $1180 and you spend 3/5 of that you still owe 1180 and pay $708.

You might be interested in
Is it true that for any two nonzero integers the product and quotient have the same sign?
Nataliya [291]
<span>The rule of signs is the same for multiplication and division. Two numbers with the same sign, multiplied or divided, the answer is positive. Two numbers with different signs, multiplied or divided, the answer is negative. </span>
7 0
3 years ago
Question 5 PLEASE HELP What is the graph of 3x+6y=-18
Crank

Answer:

<em><u>hope</u></em><em><u> </u></em><em><u>this</u></em><em><u> </u></em><em><u>helps</u></em><em><u> </u></em><em><u>uh</u></em><em><u>.</u></em><em><u>.</u></em><em><u>.</u></em><em><u>!</u></em><em><u>!</u></em><em><u>!</u></em>

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help help help math
anygoal [31]

Answer:

C ≈ 54

Step-by-step explanation:

The circumference (C) is calculated as

C = πd ( d is the diameter )

Here d = 18 , then

C = π × 18 ≈ 3 × 18 = 54

8 0
2 years ago
A group of friends wants to go to the amusement park. they have no more than $405 to spend on parking and admission. parking is
lakkis [162]

20+38.50x \leq 405

4 0
2 years ago
The label on a gallon of ice cream shows the total fat contents as 9 grams (g) of which 6 grams are saturated fat. What is the r
Lunna [17]
The ratio is (saturated fat) : (total fat) ----- 6 grams : 9 grams ----- Divide both sides by 3 ----- 6/3 grams : 9/3 grams ----- 2 grams : 3 grams ----- 2:3 is the ratio ----- You can also represent it in fraction form : 2/3
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Can you help me solve this problem &amp; write my answer in simplest radical form.
    10·1 answer
  • Somebody said they are all false. is that true?​
    5·1 answer
  • Venus buys 13 CDs at 18.99 each. How much does she spend on CDs?
    8·1 answer
  • Akira loves to get manicures. At Manicures R us manicures are 25% off on Wednesday’s. Akira of course chooses Wednesday to get h
    10·1 answer
  • Find the distance between each pair of points in the coordinate plane.
    13·1 answer
  • Does this equation have one solution, many solution or no solutions? and why? I need to show my work
    6·2 answers
  • What is the median please help please help
    8·1 answer
  • Write five equivalent expressions that are equivalent to:<br> 120 + 3.6
    10·1 answer
  • A 6 pack of soda costs $3.60. What is the unit rate for one bottle of soda?
    5·2 answers
  • NEEEEED HELP ASAP ASAP
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!