Answer:
B
Step-by-step explanation:
Answer:
Step-by-step explanation:
Let
p ----> the price of a watermelon in dollars
w ---> the weight of a watermelon in pounds
In this problem we have a proportional relationship
Remember that
A relationship between two variables, x, and y, represent a proportional variation if it can be expressed in the form
or
In a proportional relationship the constant of proportionality k is equal to the slope m of the line and the line passes through the origin
In this problem
The value of the constant of proportionality k is the same that the unit rate
Find out the unit rate
Divide the total cost by the total weight

substitute in the equation
It’s says error Bc u can’t do 9/0
Answer:
45/100 = 0.45
Step-by-step explanation:
Divide 9 by 20.
9/20 = 0.45
Now write 36/100 as a decimal.
36/100 = 0.36
Write 45/100 as a decimal: 0.45
Answer: 45/100 = 0.45