Answer:the cost of one day lily = $9 and cost of one pot of ivy = $2
Step-by-step explanation:
Step 1
let day lilies be rep as d
and ivy be represented as i
So that The expression for what Willie spent on 12 day lilies and 4 pots of ivy = $116 be
12 d+ 4i = 116 ---- equation 1
and for Anjali spending $60 on 6 day lilies and 3 pots of ivy be
6d+ 3i = $60------ equation 2
Step 2 --- Solving
12 d+ 4i = 116 ---- equation 1
6d+ 3i = $60------ equation 2
Multiply equation 2 by (2) and subtracting equation 1 from it
12d+ 6i= 120
--12 d+ 4i = 116
2 i= 4
i = 4/2 = 2
TO find d, putting the value of i = 2 in equation 1 and solving
12d+ 4(2) = 116
12d= 116-8
12d= 108
d= 108/12= 9
Therefore the cost of one day lily = $9 and cost of one pot of ivy = $2
Ratio is a division in its simplest form.
To get the ratio of length to width, divide the two then simplify.
In this case, convert the length and width into decimals.
length = 7 1/2 = 7.5
width 4 3/4 = 4.75
ratio of length to width is;
7.5/4.75 = 750/475
This can now be written as;
750 : 475
Dividing both sides by 25;
= 750/25: 475/25
= 30 : 19
1.49/6 = 0.248 per oz
3.59/13 = 0.276 per oz
lowest price is A. 6 oz for 1.49
170
Because you have to add
120 + 50 = 170
5 1/2 * 3 1/4
1 + 5 . 2/2 * 1 + 3 . 4/4 = 11/2 * 13/4 = 11 . 13/2 . 4 = 143/8 = 7 + 17 . 8/8 = 17 7/8
= 17 . 875
Detailed explanation of solution:
5 1/2 * 3 1/4
Transform the first mix number to improper fraction:
5 1/2 = 1 + 5 . 2/2 = 11/2
Transform the second mix number to improper fraction:
3 1/4 = 1 + 3. 4/4 = 13/4
Multiplying two fractions:
11/2 * 13/4 = 11 . 13/2 . 4 = 143/8
Since the numerator is greater than the denominator, We convert the improper fraction to mix fraction:
143/8 = 7 + 17.8/8
= 17 7/8 (Decimal: 17. 875)
Hope that helps!!!!!! ( Answer: 17 7/8, (Decimal: 17.875)