Answer:
He made a math error
Step-by-step explanation:
6 ounces of pistachios cost $7.50
take 7.50 / 6=1.25 per ounce ( not .80 per ounce)
Then 1.26 * 16 = 20.00 for 16 ounces
Answer:
first what you do is divide two and then for and then after you divide them together you can get your number so I'm going to show you example how to do it
Step-by-step explanation:
first divide 4 / 2 and then you can get your answer after you divide that
Answer:
1/26=4/104
Step-by-step explanation:
The probability of pulling a diamond if completely shuffled properly, is a 1/4. Because there are 4 suits. This is only if, there are no jokers.
And the probability of pulling a jack, is a 4/51. Because there are 4 jacks out of the 51 cards, but you already pulled out a diamond card, so you take 1 out.
Multiply them together, and you will get 4/104 = 1/26
There is a 1/26 chance of pulling out a diamond card, then a jack.
Answer:
1.75
Step-by-step explanation
Perhaps, 1 7/8 is a bit of an Improper fraction, therefore Multiply the side number of this Improper fraction (1x7) Witch will give you 7/8 times that against 2 and you will get 1.75. (Forget the last period by the number.)
Answer:
3 cents
Step-by-step explanation:
Divide the cost by total pounds. 10.5 divided by 313 is 0.03.