1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
posledela
3 years ago
14

Which of the following ratios is used in finding the tangent of an angle in a right triangle?

Mathematics
1 answer:
Softa [21]3 years ago
8 0
Looking at the triangle from the aspect of the reference angle, the tangent of that angle would be the ratio of the side opposite the angle over the side adjacent to the angle (which is NOT the hypotenuse!)
You might be interested in
Is the<br> statement (-1)n = -1 true for any positive integer n? Explain.
Rashid [163]

Answer:

it has to equal -1 x= to -1 parenthesees

1 times -1= -1 its true for that 1 answer but not the others

7 0
3 years ago
Find the quotient. (12x 2 - 10x -12) ÷ (3x + 2)
MAXImum [283]
I'm attaching the solution.. feel free to ask if you have questions.. I basically did long division.  Hope this helps.

5 0
2 years ago
John is at a local bait shop; he wants to buy bait for his fishing trip. At the store, they are selling live bait for $12 a poun
galina1969 [7]

Answer:

x\geq3

12x+7y\leq63

y\geq0

Step-by-step explanation:

If we let x be the amount of live bait and y be the amount of natural bait, Then we can come up with the following inequalities;

We are told that John would like to get at least 3 pounds of live bait. At least 3 means 3 or more. Since x represents the amount of live bait, we have;

x\geq3

Moreover,we are informed that;

The store sells live bait for $12 a pound and natural bait for $7 a pound. x pounds of live bait would cost 12x while y pounds of natural bait would cost 7y. The total cost would thus be;

12x + 7y

but John only has a budget of $63. This implies that he can spend $63 at most, thus;

12x+7y\leq63

Finally we can have our last inequality as;

y\geq0

8 0
3 years ago
Question 9:
Arte-miy333 [17]

Answer:

I think the answer is.. .

Step-by-step explanation:

(b)

7 0
2 years ago
Twelve cupcakes cost $14.25. What is the price per cupcake? Round to the nearest cent.
DiKsa [7]

Answer:

$1.19

Step-by-step explanation:

14.25/12=1.19

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Write one word problem using arithmetic sequences and another using geometric sequences.
    13·2 answers
  • Solve −3.5 = x 4 for x using the multiplication property of equality.
    9·2 answers
  • My equation is wrong so can someone pls explain how to do it ?? thank you
    6·1 answer
  • 1.9 as a mixed number in simplest form
    13·1 answer
  • Which probability distribution table corresponds with this frequency distribution table
    12·1 answer
  • An arts academy requires there to be 4 teachers for every 100 students and 3 tutors for every 30 students. How many students doe
    5·1 answer
  • Last question before class ends. Will give 20pts for help!
    14·2 answers
  • Assuming that i = 3.14, how much air will it take to fill a sports ball with a radius of 15 inches?
    6·1 answer
  • Solve for x (x-6)^2-5=0
    11·2 answers
  • Please I really need help, and please don't try and play me becasue someone just put the wrong answer and juked 70 of my points
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!