1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
posledela
4 years ago
11

Determine the largest integer value of a for which f(x)= ax^2+9x+5 has 2 distinct, real zeros (please show work)

Mathematics
1 answer:
inn [45]4 years ago
5 0
Sorry I Wish I Could Help
You might be interested in
Please Help Me with this one too
Angelina_Jolie [31]

Answer:

The second one

Step-by-step explanation:

0.5 times 5 is 2.5

2.5 plus 14 is 16.5

0.5 times 10 is 5

5 plus 14 is 19

And so on

8 0
3 years ago
A lotion is made from an oil blend costing $1.50 per ounce and glycerin costing $1.00 per ounce. Four ounces of lotion costs $5.
Svet_ta [14]

Answer:

A (4-g)1.5

Step-by-step explanation:

hope this helps if you need a explanation just ask in the comments and I will.

8 0
3 years ago
ASAP i need this TODAY PLEASE)For a survey, students in a class answered these questions: Do you play a sport? Do you play a mus
kondaur [170]

To the nearest percentage point, what percentage of students who play a sport don’t play a musical instrument?

First, using the information given, fill out the chart with the rest of the data (in the image attached)

Then find the number of students who play a sport and don’t play a musical instrument, which in the chart is 11

Place 11 over the total: \frac{11}{25} and convert to a percentage:

44%

5 0
3 years ago
What is the solution to the system of linear equations shown? picture attached
OLga [1]
Answer: C (0,3) because the two lines meet at the point (0,3)
7 0
3 years ago
Color in equations what to color in 1+2+3+4=10 What cubes to color in?
Leni [432]
Can you explain more

4 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the is the unit rate for $2.50 for 5 ounces
    15·2 answers
  • the figure is made of up of a cone and a cylinder, to the nearest whole number what is the approximate volume of this figure. PL
    14·1 answer
  • Anyone understand this?
    14·1 answer
  • m passes through points (1,5) and (3.5,7). Line n passes through points (4,7) and (7.5,10). Are lines m and n parallel? Explain.
    6·1 answer
  • Why is it important to learn algebraic expressions? How will we use them for everyday life?
    15·1 answer
  • If f(x)=2x^3+5 complete the following statement, f(6)=
    5·1 answer
  • If x + sin^2 theta + cos^2 theta = 4, then what is the value of x?
    14·1 answer
  • Please help me out asap ​
    14·1 answer
  • Calculate the length of the unknown side of each triangle.
    8·1 answer
  • A restaurant bill is $76.25. How much would a 15% tip be?
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!