1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
DaniilM [7]
3 years ago
8

Triangle PQR has coordinates P(–8, 3), Q(–8, 6), and R(–3, 6). If the triangle is translated by using the rule (x, y) right-arro

w (x + 4, y minus 6), what are the coordinates of triangle P prime Q prime R prime?
Mathematics
2 answers:
tiny-mole [99]3 years ago
6 0

Answer:

the answer is D

Step-by-step explanation:

have a good day!:)

amid [387]3 years ago
3 0

Answer:

Step-by-step explanation: in the x's place add 4 to that number and in the y's place subtract 6 from that number:

P= -4,-3

Q= -4,0

R= 1, 0

You might be interested in
Three different customers purchase kiwis The one customer pays 2.30 for 3 kiwis another 5.53 for 7 Kiwis and the other 8.69 for
grigory [225]
The answer is $0.79 just divide the price with the number of kiwis 


8 0
3 years ago
If 16 cups equals one gallon than one 1/4 gallon equal cups
hoa [83]
Well...this is a proportion problwm. for every 16 cups I have 1 gallon, so I can write that as:

16 cups
-----------
1 gallon

this value will be proportional to 1/4 a gallon equal "so many" cups. let's equal the unknown about of cups to x.

16 cups______ x cups
-----------.... = ..... ----------
1 gallon _____ 1/4 gallons

I can cross multiply to find x.

1 gallon • x cups = 16 cups • 1/4 gallons

16 times 1/4 is the same as 16/4, which equals 4.

1 gallon • x cups = 4 cups gallons

divide both sides by gallons

x cups = 4 cups

so! 1/4 of a gallon equals 4 cups.
8 0
4 years ago
Can you help me with this question please
shtirl [24]

Answer:

6 for $1.26 is better

Step-by-step explanation:

$1.26/6 = $0.21 per can

$1.98/9 = $0.22 per can

4 0
3 years ago
Is 3.8 rational or irrational
Lunna [17]

Answer:

Rational

Step-by-step explanation:

A rational number is any integer, fraction, terminating decimal, or repeating decimal.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help needed ASAP will give BRAINLIEST and 5 stars rate
Reil [10]
The answer is 7/5. I attached the work below.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Given f(x)=log4(x+3) and g(x)=3 find the x value such that f(x)=g(x)
    12·1 answer
  • if melissa placed an order for garden gloves ($2.99 each), and rakes (for $16.99 each), and she ordered three times as many glov
    7·1 answer
  • Order these least to greatest, -6.6, 5.8, -6 3/4, 27/5, -5 5/8
    11·1 answer
  • Evaluate F(x)=-4x+7 when x is 1
    10·1 answer
  • There is a regular dodecahedron with all the points connected to each other. What is the area if each of the shales formed if th
    10·1 answer
  • Fine the exponent ??
    5·2 answers
  • Answer two questions about Equations A and B:
    15·1 answer
  • Solve this triangle <br> B=?
    8·1 answer
  • Factorize <br>x²+17x+6 =????<br><br><br>​
    14·1 answer
  • In a programming team of 16 persons, 1/4 are women and 3/4 are men. To obtain a team with 40 percent women, how many women shoul
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!