The answer is $0.79 just divide the price with the number of kiwis
Well...this is a proportion problwm. for every 16 cups I have 1 gallon, so I can write that as:
16 cups
-----------
1 gallon
this value will be proportional to 1/4 a gallon equal "so many" cups. let's equal the unknown about of cups to x.
16 cups______ x cups
-----------.... = ..... ----------
1 gallon _____ 1/4 gallons
I can cross multiply to find x.
1 gallon • x cups = 16 cups • 1/4 gallons
16 times 1/4 is the same as 16/4, which equals 4.
1 gallon • x cups = 4 cups gallons
divide both sides by gallons
x cups = 4 cups
so! 1/4 of a gallon equals 4 cups.
Answer:
6 for $1.26 is better
Step-by-step explanation:
$1.26/6 = $0.21 per can
$1.98/9 = $0.22 per can
Answer:
Rational
Step-by-step explanation:
A rational number is any integer, fraction, terminating decimal, or repeating decimal.
The answer is 7/5. I attached the work below.