1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Studentka2010 [4]
3 years ago
12

Solve the equation. 3/2x -5 = -11

Mathematics
2 answers:
zlopas [31]3 years ago
6 0
Answer: -4

Reasoning: To get rid of a fraction you need to multiply it by its inverse

ValentinkaMS [17]3 years ago
4 0

I think it's -4

If it's wrong sorry

You might be interested in
How do you solve Y=x+1 x+2y=14 in substitution?
AleksAgata [21]

Answer:

(4, 5 )

Step-by-step explanation:

Given the 2 equations

y = x + 1 → (1)

x + 2y = 14 → (2)

Substitute y = x + 1 into (2)

x + 2(x + 1) = 14 ← distribute and simplify left side

x + 2x + 2 = 14

3x + 2 = 14 ( subtract 2 from both sides )

3x = 12 ( divide both sides by 3 )

x = 4

Substitute x = 4 into (1) for corresponding value of y

y = 4 + 1 = 5

Solution is (4, 5 )

6 0
3 years ago
What is the function rule​
kirza4 [7]

Answer:

the function rule is y=2x-2

8 0
2 years ago
If the radius is 13 what is the circumference?
shepuryov [24]

Answer:81.64

Step-by-step explanation:13x2=26 26x3.14=81.64

8 0
2 years ago
De los 125 alumnos que hay en 5 grado, 3/4 de ellos tienen celular. Cuántos alumnos no tienen celular?
bogdanovich [222]

Answer:

31 alumnos no tienen celular

Step-by-step explanation:

Si 3/4 de los alumnos tienen celular, entonces 1/4 de ellos no tienen celular.

1/4 de 125 =

= 0.25 * 125

= 31.25

8 0
3 years ago
The cost of a school banquet is 75$ plus 15$ per person.
ivann1987 [24]

Answer:

The cost of a school banquet is $75+30n, where n is the number of people attending.

If 53 people are attending to visit school banquet, then you have to find the value of given expression at n=53.

At n=53, the value is $(75+30·53)=$1,665.

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Evelyn has $524.96 in her checking account. She must maintain a $500 balance to avoid a fee. She wrote a check for $32.50 today.
    6·1 answer
  • What is 0.2 repeating as a simplified fraction
    11·1 answer
  • Can someone tell me how to do this?
    7·1 answer
  • A3 ounce serving of tuna provides 21 grams of protein. Use equivalent ratios to find how many grams of protein are in 9 ounces o
    14·2 answers
  • Cici has a roast beef that can serve 160 people, if the serving size is 4 ounces. How many pounds of beef does she have?​
    10·1 answer
  • If 8 boxes of cereal cost $27.60, what is the price of one box?
    10·1 answer
  • Which values from the given replacement set make up the solution set of the inequality?
    5·1 answer
  • Help, answer again pls
    5·1 answer
  • Pls help I’ll give crown
    9·1 answer
  • If you would graph this function f(x) =2x-1. Would it be linear or non linear
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!