1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andrei [34K]
3 years ago
12

An 8 foot length of 4 inch wide crown molding costs $16. How much will it cost to buy 40 feet of crown molding?

Mathematics
1 answer:
malfutka [58]3 years ago
6 0
Converting feet to inches, 8*12=96 and 96*4=384. Next, 40*12=480. Since 384*x (if x represents the cost per inch of crown molding)=16*100=1600 cents due to that for every inch, we add x amount of money, we can find x to be 1600/384=800/192=400/96=200/48=100/24=50/12=25/6 by simply dividing both the numerator and denominator by 2 each time. Since we add x amount of money for every inch, and we have 480 inches, 480*x=480*25/6=2000 cents=2000/100=20 dollars is our answer
You might be interested in
Is x = -7, the solution to -11 + 2x = -26? Justify your answer in complete sentences.
Natali5045456 [20]
First of all, you can move the +2x to the other side:
-11 = -26 - 2x

Then you can move the -26 to the other side and then simplify:
-11+26 = -2x
 15 = -2x

Then you can divide both sides by 2:
7.5 = -x

Then you can flip the sides and the signs around:
x = -7.5

No, The answer is not -7, it is -7.5
Hope this helps! :)
4 0
3 years ago
Instructions: Determine whether the following polygons are similar. If yes, type in
Anni [7]

Answer:

No, the polygons aren't similar since they don't have a constant scale factor.

8 0
2 years ago
I have math homework but i dont understand how to do it plz help me
ivann1987 [24]
1) 5x+0.29=3.24
 \\ 5x=2.95
 \\ x=0.59

Each marker cost 59 cents

2) 7(x+3)=126
 \\ 7x+21=126
 \\ 7x=105
 \\ x=15
The old Big Almond Bag weighed 15 ounces. The new Big Almond Bag weighs 18 ounces.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What's The Answer? Good Luck!
ra1l [238]
I guess b it should be
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Cesar is getting balloons for his mother's birthday party. He wants each balloon string to be 12 feet long. At the party store s
sasho [114]

Answer:

<em>188 yards </em>

Step-by-step explanation:

Given

Length of one balloon = 12 feet

Since 1 foot = 1/3 yards

12 feet = x

Cross multiply

1 * x = 1/3 * 12

x = 12/3

x = 4 yards

Hence one balloon will be 4 yards long.

If one balloon = 4 yards long

47 balloons = y

Cross multiply;

1 * y = 4 * 47

<em>y = 188yards</em>

<em>Therefore Cesar will need 188 yards of string for 47 ballooons</em>

<em></em>

5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the is the unit rate for $2.50 for 5 ounces
    15·2 answers
  • Which procedure correctly simplifies the expression? ( 4 x − 3 ) − 2 ( x + 5 ) A. Step 1: 4 x − 2 x − 3 + 5 Step 2: 2 x + 2 B. S
    5·1 answer
  • The Eatery Restaurant has 200 tables.on a recent evening there were reservations for 1/10 of the tables.how many tables were res
    11·1 answer
  • A line has a slope of Negative one-fourth and passes through point (Negative five-fourths, 1). What is the equation of the line?
    5·2 answers
  • The range in temperature for the month of November in El Paso,Texas is 44 degrees. If the record high temperature is 92°F then w
    12·1 answer
  • Ill give brainlist if RiGhT
    5·1 answer
  • Find the solution to the following equations below
    9·1 answer
  • The quotient of a number and 5 is less than 4
    8·1 answer
  • 5th grade math. correct answer will be marked brainliest
    10·1 answer
  • PLEASE HELP PLEASE HELP PLEASE
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!