1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
rewona [7]
3 years ago
6

What’s this guys ? I’ve been stuck on this ‍♀️

Mathematics
1 answer:
Harrizon [31]3 years ago
3 0
SOLUTION:

Let's establish the formula for a cylinder as displayed below:

Let volume of cylinder = V

V = ( Pi )r^2h

Now let's substitute the values from the problem into the formula to find the volume.

V = ?

r = 8

h = 4

V = ( Pi )( 8 )^2( 4 )

V = ( Pi )( 64 )( 4 )

V = ( Pi )( 256 )

V = 256( Pi )

FINAL ANSWER:

Therefore, the answer is:

C. 256( Pi ) units^3

Hope this helps! :)
Have a lovely day! <3
You might be interested in
Klay's lunch cost $6. This is $2 less than Ella's lunch cost. How much did
RUDIKE [14]

Answer:

 6+2=8 6+2=x       x=8

Step-by-step explanation:

6+2=8       6+2=x

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the probability of picking an i in the word Georgia?
goblinko [34]
GEORGIA......there is only one " I " .....and a total of 7 letters

probability of picking " I " is 1/7
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Triangle ABC is similar to Triangle PQR what is the value of X in centimeters
Sloan [31]

Answer:

x=19.5cm

Step-by-step explanation:

15÷10= 1.5

13x1.5

=19.5cm

7 0
2 years ago
Sam spends $13.50 on baseball cards. The tax is 6%. What is his total cost?
Alexandra [31]

Answer:

13.50+0.81= $14.31

Step-by-step explanation:

Hope this helps!

5 0
3 years ago
What statement complete the proof below given 3x+ 7=x-5
Advocard [28]

Proof: x=-6

llllllllllllllllllllll


4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I need this answered soon please
    14·1 answer
  • A company's contractual "trigger" point for a union absenteeism penalty is a certain distance above the mean days missed by all
    9·1 answer
  • Convert 5 qt/min to gallons per hour.
    12·2 answers
  • Joe makes $1,298.50 in one week. How much does he make in one day?
    12·1 answer
  • 7= 4s + 19, what does s equal?
    7·2 answers
  • Pls solve q no. 7. I need it urgently. Tomorrow is my exam.
    13·1 answer
  • Move the values to the boxes to complete the inequality statement.
    9·1 answer
  • Connie has to solve the following problem.
    6·1 answer
  • Xy(3x2 – 2y2) – yz(2y2 – 3x2) + zx(15x2 – 10y2)​
    11·1 answer
  • A 4-- pounds bag of chocolate bars cost $16.24. What is the unit price
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!