1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
arsen [322]
3 years ago
5

I need help with this problem!

Mathematics
1 answer:
larisa [96]3 years ago
4 0
Because they are similar
O = 62 and R = 122
You might be interested in
An angle measures 29° . what is the measure of its complement?
Olenka [21]
Complementary angles add up to 90 so 90-29=the complement, which is 61.
7 0
3 years ago
Can someone help me pla
uranmaximum [27]
I believe the answer is B!

Hope this helped!
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
How to solve this math -9(-6w+3u-4)
Goryan [66]
-54w-27u+36 because -9 times 6 = 54 and -9 times 3 = 27 and -9 times -4 = 36 so -54w -27 u + 36
3 0
3 years ago
Does this graph show a function? Explain how you know.
LekaFEV [45]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

It may look like it failed but it didn't. Nun of the points duplicate

6 0
2 years ago
How do I solve this with explanation?
kakasveta [241]

Answer:

x = 106°

Step-by-step explanation:

You must understand the picture to answer the question correctly.

The angle to the right has measure 68°.

The angle to the left has measure x, an unknown number.

Notice that 174° is written in gray, not black, and notice that the curve is also in gray. That means the entire angle made up of 68° and x measures 174°.

x + 68° = 174°

Subtract 68° from both sides.

x = 106°

7 0
2 years ago
Other questions:
  • 50 points!! The value of the expression 7+3*2+(12-8)/ 2x4 is ___________
    8·2 answers
  • Question 1<br> Given f(x) = 2. 1x + 12, find f(5).<br> Your answer:
    10·1 answer
  • A group of friends are sharing 2 &amp; 1/2 lbs of berries. If 5 friends are sharing the berries how many lbs does each friend ge
    14·1 answer
  • Step by step HELP I HAVE A BAD GRADE IN THIS CLASSSS HELPP
    13·1 answer
  • Price for brand A: $3.86.
    12·1 answer
  • I can't figure this out, please help
    15·1 answer
  • What is the median?<br> 6 6 - 8<br> -7 -6 8 -8
    9·1 answer
  • I need help on this question
    13·1 answer
  • A company estimates that it can sell 3,000 units each month of its product if it prices each unit at $80. However, its monthly n
    10·1 answer
  • a waiter earns $13.65 per hour and must give 10% of his tips to the kitchen staff. he worked 8 hours last Friday and made $213 i
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!