1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
evablogger [386]
3 years ago
10

If 555 is divided by 2, what is the remainder? A) 1 B) 2 C) 3 D) 5

Mathematics
1 answer:
salantis [7]3 years ago
8 0

Answer:

The remainder would be 1 not 5 because you can still divide 5 by 2.

Step-by-step explanation:

555/2=277 R1

5/2=2 R1

15/2=7 R1

15/2=7 R1

You might be interested in
How much coffee will each person get if 3 people share 1/2 a pound of coffee?
Usimov [2.4K]

Answer:6 pounds you need to divide 3 by .5 and you will get 5

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Solve the following inequality for w 8w+8>-10w-5
Vlad [161]

Answer:

Step-by-step explanation:

8w+8 > -10w-5

18w + 8 > -5

18w > -13

w > -13/18

8 0
3 years ago
Please give me the answer to number 5 and explain how to do it.
Goryan [66]
The equation is simply 8s where s is the length of a side. There are 8 sides. You are just adding the length of all 8 sides together to get the perimeter.
4 0
2 years ago
Please help me asap. thanks
Furkat [3]
The third choice is the correct choice. 
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mike pays $20 per hour for algebra tutoring. The equation y = 20x relates the cost of tutoring (y) to the number of hours (x) he
kotykmax [81]

The unit rate in the equation is 20.

Option C) is the correct answer.

<u>Step-by-step explanation</u>:

Step 1 :

In the given equation y = 20x

where,

x ⇒ total number of hours for tutoring

20 ⇒  the cost per hour of tutoring

y ⇒ the total cost for total hours of tutoring

Step 2 :

Unit rate refers to the value per hour.

Here, the cost for 1 hour of tutoring is $20.

∴ The unit rate is $20 per hour of tutoring.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • What is $5.60 for 4 pounds as a unit rate.
    15·1 answer
  • Sams garden is shaped like the picture. If the area is 304 ft (squared) what would the length of the side for the rectangle be?
    9·1 answer
  • 3/4 - 3/10 = ? Simply the answer.
    11·1 answer
  • What is i30?<br> A. 1<br> B. -i <br> C. -1<br> D. i
    8·1 answer
  • The probability of dry weather (D) = 1⁄2, rain (R) = 1⁄3 and snow (S) = 1⁄6
    10·1 answer
  • Select the correct answer.
    6·2 answers
  • Transform the following linear equation to the "Aha" line. Give a brief explanation as to what kind of solution(s) you expect th
    5·1 answer
  • Given that the following statement is true
    10·1 answer
  • Madura is 25 years younger than her father. Nadira's mother is two years younger than her father. Together Nadira, her mother an
    10·1 answer
  • Which set of numbers are opposites?<br> |-6| and 6<br> -6 and 6<br> -6 and 0<br> 6 and 0
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!