1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MissTica
3 years ago
6

Cherries cost $5 for two pounds and $7.50 for 3 pounds. a. What is the cost per pound? b. Is it constant? c. If you were to grap

h this situation, would you put weight or cost on the x-axis? Which one would you put on the y-axis? d. Plot the two points described e. How much would 5 pounds of cherries cost? What did you do to solve this problem?
Mathematics
2 answers:
elena-14-01-66 [18.8K]3 years ago
6 0
I'm stuck on the graphing part it's confusing.
Debora [2.8K]3 years ago
4 0
It is Constant. The cost per pound is 2.50 dollars. two would be on the x-axis, and 5 dollars would be on the y-axis. likewise, 3 would be on the x-axis, and 7.50 dollars is on the y-axis. 5 pounds would cost : $12.50
You might be interested in
Points P, Q, and R are shown on the number line. What is the distance between point P and point Q? P(-76) Q(-24) R(0) A) 52 unit
Amiraneli [1.4K]

Answer:

A) 52 units

Step-by-step explanation:

The length of a line joining 2 points on a number line is given by the difference between the co-ordinates of the 2 points.

Therefore PQ= \left ( Q \right )-\left ( P \right )= \left ( -24 \right )-\left ( -76 \right )= 52

Hence the length of the line is 52 units

4 0
3 years ago
Julia has 14 pounds of nuts. There are 16 ounces in 1 pound. How many ounces of nuts does she have?
Aleks [24]

Answer:

224

Step-by-step explanation:


7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Cos(7π/6)= a. 1/2 b.-1/2 c.√3/2 d.-√3/2 Help please?
olga nikolaevna [1]

Answer:

D. -√3/2

Step-by-step explanation:

Remember your unit circle.

Alternatively, you can plug in cos(7π/6) into your calc (Put it in rad mode) and calculate your answer.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
LOOK AT PIC FOR PROBLEM‼️
Mademuasel [1]

Answer:

25 degrees

Step-by-step explanation:

4 0
4 years ago
Read 2 more answers
CAN SOMEONE HELP ME WITH THIS???????????
yanalaym [24]

Answer:

See Step by step explanation

Step-by-step explanation:

(g+f)(x) = g(x) + f(x) = 7x-1\\(g'f)(x) = g(x)f(x) = (3x-1)(4x) = 12x^{2}-4x\\(g-f)(-2) = -(-2)-1 = 1

8 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the least common denominator of these fractions: 1/8, 1/5 and 1/10?
    7·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP<br><br> Find the Volume
    14·1 answer
  • 4. The Gold family sold their house for $450,000. They paid a realty
    15·1 answer
  • An 8 foot ladder leaning against a house touches 7 feet above ground draw a diagram and determine the measure of the angle creat
    6·1 answer
  • Help me! this is hard! i don't understand
    15·1 answer
  • I’ll mark brainliest help please.
    10·2 answers
  • enter an internet value that could be used in each of the blanks below to make the polynomial factorable
    7·1 answer
  • Inverse equation t=120r/r+120 R=???
    9·1 answer
  • 6. Write the<br> equation<br> (0,5) and (5,1)
    7·2 answers
  • Chandler's salary used to be $161,280. After changing the amount of time he works, he has begun earning $169,344. By what percen
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!