1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ierofanga [76]
2 years ago
14

brian just started using a budget he proudly tells friends that his budget helps him know where his money is being spent it allo

ws him to spend some money on entertainment with the peace of mind that he will be able to pay the rent and even gives him more money each month evaluate brian's understanding of budgeting
Mathematics
2 answers:
serg [7]2 years ago
6 0
Brian understands budgeting quite well. If you have an expense that isn't a need, you absolutely need to budget for it. If you don't budget for these things, you won't be able to afford necessities. 
nadezda [96]2 years ago
6 0

Answer:

Step-by-step explanation:

From the given information we find that a budget gives a better idea to have the plan of expenses for different heads.

In this case, Brain's contention that  his budget helps him know where his money is being spent it allows him to spend some money on entertainment with the peace of mind that he will be able to pay the rent and even gives him more money each month is very accurate

Budget gives us an idea about the amount spent for luxuries or entertainment and hence gives an analysis, control, and replan.

You might be interested in
Change to a fraction 3.025
scoray [572]

Answer:

3.025 as a fraction is 121/40

3 0
3 years ago
The area of a rectangle with a height of 2 and a width of 5x^2-2x+3
ICE Princess25 [194]

Answer:

Area is 10x^2 - 4x + 6

Step-by-step explanation:

To find this area, multiply the width and height together:

(5x^2 - 2x + 3)(2) = 10x^2 - 4x + 6

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is best buy £3.99 5kg or 3.2kg £2. 60?​
VLD [36.1K]

Answer:

I would say 5 kg because you get more kg with a little bit more money added

6 0
2 years ago
Classify the absolute value statements based on their values. |3| |-3| |-4| |4| |-5| |5|
Fittoniya [83]
The answers would be 3, 3, 4, 4, 5, 5. those are the answers. I don't know if that is what you wanted me to answer or not.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
heights of statistics students were obtained by a teacher as part of an experiment conducted for the class. The last digit of th
hammer [34]

Answer:

1) B. The height appear to be reported because there are disproportionately more 0s and 5s.

2) A. They are likely not very accurate because they appear to be reported.

Step-by-step explanation:

The distribution table is shown below:

Last Digit           Frequency

     0                          9

     1                           1

     2                          1

     3                          3

     4                          1

     5                         11

     6                          1

     7                          0

     8                          3

     9                          1

1. Based on the distribution table, we see a very disproportionate distribution. There is a high frequency of 0's and 5's. This lays credence to the heights being reported rather than measured. As such, option B is the correct answer

<u>B. The height appear to be reported because there are disproportionately more 0s and 5s</u>.

2. Since the heights were reported and not measured, they are most certainly not accurate. The conclusion is that the result is not accurate. As such, option A is the correct answer

<u>A. They are likely not very accurate because they appear to be reported</u>.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 3/18 written in simplest form
    9·2 answers
  • -10 is less then or more then -2
    11·2 answers
  • Sally’s Hair Salon purchases hair dye and records the dye as an asset. As they are used, they are expensed. This is an example o
    6·2 answers
  • HEEEEEEEEEEEEEEEEEELP<br> photo attached for real this time
    6·1 answer
  • Juan went to a wholesale store to buy eggs for his restaurant. The wholesale store only sells eggs by the dozen, at $3.29 per do
    11·2 answers
  • -12/5 divided by -1/5
    15·1 answer
  • Help plz I don't wanna fail my diagnostic I already have full on C's I only have 1 week left I really need to go to the next gra
    15·1 answer
  • Examine the diagram. Parallel lines a and b are crossed by transversal t to create 8 angles. Clockwise from top left, the angles
    13·2 answers
  • If DE is not parallel to BC, what is DE?
    13·1 answer
  • Solve for x -3x &gt; 12
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!