1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elza [17]
4 years ago
11

The upper-left coordinates on a rectangle are (-4, 4) and the upper-right coordinates are (4, 4). The rectangle has an area of 8

square units. How would the rectangle look?
Mathematics
2 answers:
iris [78.8K]4 years ago
7 0

Answer:

4lines 2 of them are uneven

Step-by-step explanation:

ale4655 [162]4 years ago
6 0

Answer:

I need the questions

Step-by-step explanation:

You might be interested in
You buy the same number of brushes, rollers, and paint cans. Write an expression in simplest form that represents the total amou
Soloha48 [4]

If you buy ' N ' of each item, then you'll pay  3.99N  for brushes,
21.79N  for cans of paint, and  6.89N  for rollers.

The question assures us that you bought the same number of
each item.  So your total bill at the hardware store checkout is

                      3.99N + 21.79N + 6.89N

                 =  N (3.99 + 21.79 + 6.89)

                 =        32.67 N .
 

3 0
4 years ago
What values of y satisfy this equation?<br><br> 3y - 14 = 16
TiliK225 [7]

Answer:

By making y alone

Step-by-step explanation:

3y-14=16

   +14  +14

3y=  30

divide 3 on both sides

y=10

Hope this helps!

6 0
4 years ago
Evaluate the following trigonometric expression
Harlamova29_29 [7]

Answer:

-60

hope it helps

5 0
3 years ago
Solve the equation below 5 - 1/2x = 5/8x + 2
Vanyuwa [196]
X = 8/3 

I hope this helped!
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Two sides of a triangle have lengths 10 and 30. The third side has a length that is
GrogVix [38]

Answer:

2h4o

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • If 3 1/2 pounds of bananas cost $1.96, how much would one pound cost?
    6·1 answer
  • A circle has a circumfence of 3.14 units what is the diameter of this circle ?
    6·1 answer
  • What is the simplified form of the fraction below 8/48
    7·1 answer
  • Write each number in expanded form then write the number. Five hundred sixty-six
    6·1 answer
  • Bella measured the heights of her corn stalks in centimeters. The heights are 81,88,69,65,87.
    7·2 answers
  • Which represents the polynomial below written in standard form?
    6·2 answers
  • Ramona is a travel agent whose salary is $3,500 a month. She also receives a 6% commission on vacation package sales. For the mo
    5·1 answer
  • Bob flipped a coin and got “heads” 9 times in a row! What is the probability that’s the next flip will be a “head”?
    13·1 answer
  • Thomas invested $40,000. He put part of the money in an account paying 2% interest and the remainder
    10·1 answer
  • Which inequality is represented by the graph below? Check all that apply. A number line going from 4 to 14. An open circle is at
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!