1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ziro4ka [17]
2 years ago
11

Find the median 5 12 18 7 24 16​

Mathematics
1 answer:
brilliants [131]2 years ago
5 0
5 7 12 16 18 24 12 and 16 are in the middle. Add 12 and 16 and then divide by 2 (28/2)= 14
You might be interested in
3.5 hours:$10 1/2 hour:$1.25. What is the unit rate in dollars per hour for each company?
Rasek [7]

One company wants $10 per 3.5 hours, so they want 10 / 3.5 ≈ 2,86 dollars per hour (after rounding to the closest hundreths).

Second company wants $1.25 per half an hour, so they want 2 * 1,25 = 2,50 dollars per hour.

The unit rate is 2,86:2,50

7 0
3 years ago
Can someone answer this and I’ll give thanks and brainliest please
Andrei [34K]

Answer:

420

Step-by-step explanation:

brainliest?

3 0
2 years ago
PLEASE HELP!!!<br><br> b=7,c=10, COS A = 40°, a=____
Reptile [31]

Step-by-step explanation:

According to the cosine rule :

a = b² + c² - 2bc × cosA

a = 7² + 10² - 2 × 7 × 10 × cos40⁰

a = 49 + 100 - 106.4

a = 149 - 106.4

a = 43.4

7 0
3 years ago
What is heavier than a ton name two things
Flura [38]
Kiloton and megatons
6 0
2 years ago
What is the value of a
nikklg [1K]

Answer: 2 IS THE VALUSE OF A

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the surface area of the regular pyramid given below?
    6·1 answer
  • Irina has 6 tubs of yogurt she wants to scoop it all into bowls each bowl holds 1/4 tub of yogurt which division equation can be
    12·2 answers
  • PLEASE HELP WILL MARK BRAINEIST
    6·2 answers
  • 1.2.8 -0.9+y<br> Your answer
    14·1 answer
  • As an office manager, you want to choose from buying a copier or renting one. You can buy one for $7000 with a fee of $30 a mont
    9·1 answer
  • Find the value of x and pls explain!!❤❤❤
    8·2 answers
  • What is 15 percent of 100?
    15·2 answers
  • 5 lbs., 13 oz. equals
    6·2 answers
  • 20. Travel The graph shows the costs of a hotel for one night for a
    5·1 answer
  • What is the area of the shaded region ?<br><br> Pls show work!!
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!