1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
shepuryov [24]
3 years ago
6

Select all names that apply to the number.

Mathematics
1 answer:
Iteru [2.4K]3 years ago
5 0
Yea that person is right
You might be interested in
Koran is spending $12 on games and rides at another carnival, where a game costs $0.25 and a ride costs $1.
Vlad [161]

Answer:

0.25x+y=12

Step-by-step explanation:

Let

y ----> the number of rides

x ---> the number of games

we know that

The number of rides multiplied by  $1 plus the number of games multiplied by $0.25 must be equal to $12 (the dollar amount Koran is spending)

so

The equation that represent this situation is

0.25x+y=12

5 0
2 years ago
Skateboards are on sale. You can get wooden or polymer boards, in either
pentagon [3]
A.) wooden blue, wooden green.....
4 0
2 years ago
What is the surface area of the box if it is scaled up by a factor of 10? The surface area is: 736 cm. Lenght: 12 cm. Width: 4 c
grandymaker [24]

739*12*4*20=71,000 divded by 2=36,000

6 0
3 years ago
Please please please help me with these. Please show work. Thank you if you answer
Ksju [112]
4. A<span>=<span><span><span><span>2π</span>r</span>h</span>+<span><span>2π</span><span>r2</span></span></span></span><span>=<span><span><span><span>2·π</span>·4</span>·7</span>+<span><span>2·π</span>·<span>42</span></span></span></span><span>≈<span>276.46015 = 276
5. </span></span>A<span>=<span><span><span><span>2π</span>r</span>h</span>+<span><span>2π</span><span>r2</span></span></span></span><span>=<span><span><span><span>2·π</span>·10</span>·9</span>+<span><span>2·π</span>·<span>102</span></span></span></span><span>≈<span>1193.80521 = 1193.81</span></span>
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Gasoline costs $3.25 per gallon How much does it cost to drive
JulsSmile [24]

Answer:

$100.87 (to the nearest cent)

Step-by-step explanation:

1 gallon = 27 miles

⇒ number of gallons needed to drive 838 miles = 838 ÷ 27 = 31.0370370... gallons

1 gallon = $3.25

⇒ total cost to drive 838 miles = 3.25 x 838/27 = $100.87 (to the nearest cent)

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Helphelphelphelphelp​
    12·1 answer
  • Find the product <br> -12 • (-2) <br><br> A. 10<br><br> B. 24 <br><br> C. -24<br><br> D. -14
    11·1 answer
  • If david run 3 times he covers a distance of __ yards
    7·2 answers
  • Use the divergence theorem to find the outward flux of the vector field F(x,y,z)=2x2i+5y2j+3z2k across the boundary of the recta
    7·1 answer
  • Find the slope of the line
    11·1 answer
  • The product of two rational numbers is 6. If one of the number is 14/3, find the other number.
    14·1 answer
  • Find the area of the circle. round your answer to the nearest hundredth<br> radius= 2cm
    10·1 answer
  • I NEED HELP PLEASE THANK YOU ​
    7·1 answer
  • Two of the known angles in a trianglemeasure 120 and 22 What is the measure of the third angle?
    11·1 answer
  • Claudia added an equilateral triangle shape that is one inch high and one inch wide to a slide in her presentation. She clicked
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!