1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Luba_88 [7]
3 years ago
12

Can u help me with this pls

Mathematics
1 answer:
dimaraw [331]3 years ago
8 0

Answer: Angle B= 31.6

Step-by-step explanation:

Use SOH CAH TOA

TanB=14.1/22.9

You might be interested in
The area of the rectangular table is 18 square feet the width of the table is 3 ft what is its length
MrRa [10]

Answer:

Step-by-step explanation:

Okay, In solving to find the square feet of a rectangle, you need to know the length and the width to be able to get the answer. Length x Width = area. In this case you already know the area, so just reverse the steps. 18 Ft is the area and the width is 3ft, you’re just missing length. 18/3 = 6. 6ft is the length

6 0
3 years ago
It took James 5h to paint an 8ft by 24ft wall. At this rate, how long would it take him to paint a 12ft by 36ft wall
olasank [31]
8 * 24 feet = 192 sq feet per 5 hours

12* 36 = 432 square feet

432 is 2.25 times the area of 192 square feet

So, it takes 5 * 2.25 = 11.25 hours


7 0
3 years ago
Mary leaves her house to take a walk. The graph shows the distance, d, in feet from
andrew-mc [135]
D. 35, since that would be the longest amount. of time walking away from her house, she should be the farthest amount of feet away from her house
7 0
3 years ago
What is the unit rate price to the nearest cent of a 33-ounce bottle of juice that sells for $2.99?
marissa [1.9K]

Answer:

$0.09.

Step-by-step explanation:

2.99/33

= $0.0906

7 0
2 years ago
Evaluate 2.625-(-6)
Lunna [17]
2,625 - (-6) = 

= 2, 625 + 6 

= 8, 625
8 0
3 years ago
Other questions:
  • PLEASE HELP
    9·1 answer
  • Help Im still stuck i hate geometry
    5·1 answer
  • Simplify. 8.2 - (-14.1)​
    8·2 answers
  • Compute the most rational way.
    10·1 answer
  • The circle graph above shows the results of a survey of 660 students in a school. How many students participate in sports?
    8·1 answer
  • Write an equation of the line in slope-intercept form (0,-2) ,(2,2)
    11·1 answer
  • The cost of a shirt was originally $ 40 but the price dropped to $32 because it was on sale. What was the percent change in the
    14·2 answers
  • Find the unit price of a 3-pack of bottled juice for$6.75. how much does 1 bottle cost.​
    15·2 answers
  • The Valdez family left at noon for a 4-hour trip to visit relatives. They stopped 1 hour for lunch and 2 hours to visit an amuse
    7·2 answers
  • About how many students do not prefer non- fiction?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!