1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Delicious77 [7]
3 years ago
11

When the Spanish arrived in the Aztec capital of Tenochtitlan, what were they impressed with?

Mathematics
1 answer:
Irina18 [472]3 years ago
3 0
The architecture and design of the city was what they were impressed by. They said it may have been better than most European cities.
You might be interested in
The population of a local species of dragonfly can be found using an infinite geometric series where a1=42 and the common ratio
san4es73 [151]
\bf \textit{sum of an infinite geometric serie}\\\\
\stackrel{for~~|r|\ \textless \ 1}{S=\sum\limits_{i=0}^{\infty}~a_1r^i\implies \cfrac{a_1}{1-r}}\qquad 
\begin{cases}
a_1=\textit{first term's value}\\
r=\textit{common ratio}\\
----------\\
a_1=42\\
r=\frac{3}{4}
\end{cases}
\\\\\\
S=\cfrac{42}{1-\frac{3}{4}}\implies S=\cfrac{42}{\frac{1}{4}}\implies S=164

bearing in mind that, the geometric sequence is "convergent" only when |r|<1, or namely "r" is a fraction between 0 and 1.
3 0
3 years ago
Determine what type of model best fits the given situation: Farmer Joe has 1,000 bushels of corn to sell. Presently the market p
mart [117]

Answer:

The correct option is;

C. Quadratic

Step-by-step explanation:

The given information are;

The quantity of corn Farmer Joe has to sell = 1,000 bushels

The present market price for corn = $5.00 a bushel

The amount by which he expects the market price to rise per week =$0.15

The number of bushels lost to spoilage per week = 10

Therefore, we have;

The value of the corn = Amount of corn left × Price of corn

The price of the corn per bushel with time = 5 + 0.15×t

The amount of corn left = 1000 - 10×t

Where;

t = Time in minutes

Therefore, the total value of corn = (1000 - 10×t)×(5 + 0.15×t) = -1.5·t²+100·t+5000 which is a quadratic model.

Therefore, the correct option is a quadratic model.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the distance between Nicholas’s school and the post office?
Lelechka [254]

Answer:

B. 5.2

Step-by-step explanation:

<em><u>:-[ </u></em><em><u>y</u></em><em><u>o</u></em><em><u>u</u></em><em><u> </u></em><em><u>w</u></em><em><u>i</u></em><em><u>l</u></em><em><u>l</u></em><em><u> </u></em><em><u>k</u></em><em><u>n</u></em><em><u>o</u></em><em><u>w</u></em><em><u> </u></em><em><u>t</u></em><em><u>o</u></em><em><u> </u></em><em><u>h</u></em><em><u>a</u></em><em><u>v</u></em><em><u>e</u></em><em><u> </u></em><em><u>b</u></em><em><u>r</u></em><em><u>a</u></em><em><u>i</u></em><em><u>n</u></em><em><u>l</u></em><em><u>y</u></em><em><u>:-) </u></em>

4 0
3 years ago
By way of tree diagram determine all likely outcome when a fair die is tossed
Ad libitum [116K]

Step-by-step explanation:

hope it helps

brainliest please

5 0
3 years ago
Estimate the area of each figure. each square represents 1 square foot.
maksim [4K]
I thinks it’s 25ft ^2
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • In health class, students record the weights of the sandwiches they have for lunch. The weights are shown in the line plot below
    10·1 answer
  • Kimmy bought a 5 kilogram can of peanuts for $4.50. What is the unit price?
    6·2 answers
  • Find the volume V of the solid obtained by rotating the region bounded by the given curves about the specified line y = 3 sin x,
    13·1 answer
  • Write a quadratic equation in standard form that has roots of -12 and 2
    6·1 answer
  • Question= graph y=4x-9
    13·1 answer
  • 7. Find an equation of the line that has slope - 2/3 and which passes through (-1,-4)
    13·1 answer
  • PLEASE HELP WILL GIVE THANKS OR BRAINLIEST!!!
    6·2 answers
  • Part D: Suppose Gabe walked from his house to
    6·1 answer
  • Find the volume of the cube in inches 3^ below. Then select the correct units
    10·1 answer
  • Find the values of the variables. Show your work and explain your steps. The diagram is not to scale.
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!