Answer:
It should be reported as 20.648%
Step-by-step explanation:
Since we have 2 different observed values hence we shall use an average of the 2 values to report the result
Thus value is 
As we can see that the least count of our observations is upto 3 decimal places hence we have to report a result upto only 3 decimal places thus we need to round off the fourth decimal place thus the digit shall be increased by 1 since we have to drop off 5 and the digit before 5 is 7 which is an odd number.
Thus the result shall be 20.648%
The total cost before books are printed is $1200 (the constant).
The change to the total cost is the x, which is a variable, and can change depending on the amount of books printed.
hope this helps
Answer:
the original price is 75.50
Step-by-step explanation:
Answer:
Step-by-step explanation:
Let
p ----> the price of a watermelon in dollars
w ---> the weight of a watermelon in pounds
In this problem we have a proportional relationship
Remember that
A relationship between two variables, x, and y, represent a proportional variation if it can be expressed in the form
or
In a proportional relationship the constant of proportionality k is equal to the slope m of the line and the line passes through the origin
In this problem
The value of the constant of proportionality k is the same that the unit rate
Find out the unit rate
Divide the total cost by the total weight

substitute in the equation
To represent the change in points, you can think of it in two ways:
1. You will go down 25 points for every wrong answer, so -25 + -25 + -25 would represent what is happening. They are all negative, so you keeping moving down in value.
2. You can also think of this as 3 groups of -25.
Both answers are -75. The answer is negative because the change was down in points.
-75 is the integer that represents this situation.