1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Y_Kistochka [10]
3 years ago
12

How did he get this 1/2i ? I dont remember studying this definition in calc 1 neither calc 2!

Mathematics
1 answer:
Hitman42 [59]3 years ago
8 0
The i in the denominator is missing in the second expression. It should be

\sin at=\dfrac{e^{iat}-e^{-iat}}{2i}

This follows from

e^{iat}=\cos at+i\sin at
e^{-iat}=\cos at-i\sin at
\implies e^{iat}-e^{-iat}=2i\sin at
\implies \sin at=\dfrac{e^{iat}-e^{-iat}}{2i}
You might be interested in
Plz help! so hardddddddd
lutik1710 [3]

Answer: The average temperature on Earth has risen.

Step-by-step explanation:

If you look at the graph, you can see that the average for temperature on Earth has risen since 1800s through 2000s

6 0
2 years ago
Triangle F G E is shown. Angle F E G is a right angle. The length of hypotenuse F G is 18.6 inches and the length of F E is 12 i
Delicious77 [7]

Answer:

Measure of ∠FGE is 40.2°.

Step-by-step explanation:

Refer to the attachment.

Consider ΔFGE. Given that ∠FEG = 90° and ∠FGE is x°.

To find the value of ∠FGE use trigonometric ratios.

Use sine ratio to find the value of ∠FGE.

\sin \theta=\dfrac{opposite\:side}{hypotenuse\:side}

Rewriting it in terms of x° as follows,

\sin x=\dfrac{opposite\:side}{hypotenuse\:side}

Now find the opposite and hypotenuse side of the angle ∠FGE.

So opposite side of ∠FGE is FE and hypotenuse side of ∠FGE is FG.

Substituting the values,

\sin x=\dfrac{FE}{FG}

Given that length of FE is 12 inch and FG is 18.6 inch.

Substituting the value,

\sin x=\dfrac{12}{18.6}

To find the value of x, taking inverse sin.

x=\arcsin \left(\dfrac{12}{18.6}\right)

Calculating the value,

x=40.17

Rounding to nearest tenth the value of angle is 40.2

Therefore measure of ∠FGE is 40.2° .

8 0
2 years ago
What is the quotient of 10?
olya-2409 [2.1K]

A quotient is the result of dividing one number by another. For example, the quotient of 6 and 3 equals 6/3 or 2. In your problem above it is asking you to provide the quotient of 10 and 2 meaning you divide the 2 into the ten and end up with 10/2 or 5.

So I think the answer is 10/2 or 5

5 0
2 years ago
Which of the following could be an equation of a line of best fit for the data shown in the scatterplot?
BlackZzzverrR [31]

Step-by-step explanation:

555 with done song ask good why w wjsjs waudiofif

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find irrational number between 5, 25 and 5, 26​
iragen [17]

Answer:

The answer is 2.5135145

Step-by-step explanation:

  • The irrational number between 5,25 and 5,26
  • 2.5135145...
  • The number is non-terminating and non-recurring. Hence, it is an irrational number.
  • A real number that cannot be expressed as a simple fraction is called an irrational number.
  • It is impossible to express in terms of a ratio.
  • If N is irrational, it is not equal to p/q, where p and q are integers and q is not equal to 0.
  • Example: √2, √3, √5, √11, √21, π(Pi) are all irrational.
5 0
2 years ago
Other questions:
  • 11. <br>2(9x + 15)- 2(8 + 2x) <br><br>12.<br>(7x - 12) - 2(3x + 10) <br><br>Help pls
    10·1 answer
  • If coordinate (3,1) is translated down 2 and left 4 what will the new coornidate be
    5·1 answer
  • X^4 - 3x^2 + 7x^5 type and degree
    7·1 answer
  • It says "A group buys 5 tickets and 4 popcorns and spends $82"
    11·1 answer
  • Jeremy bought a painting in 2005 for $350. It is estimated that the value of the painting will increase by 12% each year. In wha
    8·1 answer
  • Write an explicit formula for an, the nth term of the sequence 40, 35, 30, ....
    8·2 answers
  • A bakery sells a box of 14 cookies for $13.50 and charges $0.65 for each additional cookie. If Pamela has $30.00 to buy the box
    14·1 answer
  • If it's $5 for 4 pounds of apples, how much does 1 pound cost?
    13·2 answers
  • A study by the department of education of a certain state was trying to determine the mean SAT scores of the graduating high sch
    9·1 answer
  • The graph shows the cost to rent a snowblower at Rental Depot and ABC Rentals. The cost for each depends on the time it is rente
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!