1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pshichka [43]
3 years ago
7

Math question please show work for brainliest :)

Mathematics
1 answer:
yKpoI14uk [10]3 years ago
5 0
Hello!
First of all you look at how many X's the line moves by, in this case it is -3

Then you look at how many y's the line moves by, in this case it is -2

Then you add together the number of X's moved and the number of y's moved:
-3x + -2y
( adding a negative number is the same as subtracting that number)
thus the answer is A. -3x-2y

Hope This helps! :)
You might be interested in
A florist has to choose four different types of flowers to include in a bouquet. In how many ways can the florist do this, if th
Nat2105 [25]

Answer:

Step-by-step explanation:

Given:

Type of Flowers = 5

To choose = 4

Required

Number of ways 4 can be chosen

The first flower can be chosen in 5 ways

The second flower can be chosen in 4 ways

The third flower can be chosen in 3 ways

The fourth flower can be chosen in 2 ways

Total Number of Selection = 5 * 4 * 3 * 2

Total Number of Selection = 120 ways;

Alternatively, this can be solved using concept of Permutation;

Given that 4 flowers to be chosen from 5,

then n = 5 and r = 4

Such that

nPr = \frac{n!}{(n - r)!}

Substitute 5 for n and 4 for r

5P4 = \frac{5!}{(5 - 4)!}

5P4 = \frac{5!}{1!}

5P4 = \frac{5*4*3*2*1}{1}

5P4 = \frac{120}{1}

5P4 = 120

Hence, the number of ways the florist can chose 4 flowers from 5 is 120 ways

4 0
3 years ago
To decrease your household water usage by 10% a month means that a household using 4000 gallons of water a month would cut down
a_sh-v [17]

Answer:

3600

Step-by-step explanation:

0.1*4000=400

4000-400=3600 gallons

8 0
3 years ago
Frank is going to buy some ties
Fudgin [204]

Answer:

  6 shirts

Step-by-step explanation:

The cost of a shirt and 2 ties is ...

  $18.50 +2(7.50) = $33.50

For $205, Frank can buy $205/$33.50 = 6.12 sets of shirt and ties.

Frank can buy 6 shirts (and 12 ties) for an amount less than $205.

_____

<em>Additional comment</em>

Frank's cost will be $201 for that purchase.

3 0
2 years ago
Select all the statements about rotations that are true.
sladkih [1.3K]

Answer: we dont have options

Step-by-step explanation:

7 0
4 years ago
Sorry there is a few pics please help
Sever21 [200]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

In the graph, there are only two values for a graph. In this case, those two values are crackers and calories.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A contador is buidling the base of a circular fountain. On the blueprint the base of a circular fountain. The blueprint has scal
    11·1 answer
  • 2. The Hereford Cattle Society says that the mean weight of a one-year-old Hereford bull is 1135 pounds, with a standard deviati
    6·1 answer
  • Gragh each of the following linear functions f(x)=5+2x
    13·1 answer
  • -8x=-24 need help please
    15·2 answers
  • Help on number six please (sorry for the beg I gotta say this is hard)
    15·1 answer
  • Describe a situation that can be represented by the integer 20 and its opposite.
    10·1 answer
  • A bakery sells 10 peanut butter cookies for a total of $7.00. Find the unit rate​
    5·1 answer
  • 13. Attend to precision. Justify each step in the solution of 5x + 15 = 0 below by stating a property
    13·1 answer
  • What number is 65% of 140
    10·2 answers
  • Lori wants to buy the same number of pencils and pens for school this year. Pencils comes in packs of 16, and pens come in packs
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!