1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
labwork [276]
3 years ago
12

5 1/4 divided by 5/8 pleaseee

Mathematics
1 answer:
natulia [17]3 years ago
8 0

Answer:

8.4 (42/5)

well you know that 1/4 as a decimal is .25 so take the 5 and put it in front of the .25, so you will have 5.25. And 5/8 as a decimal is .625. then just divide them by using long division or a calculator.

You might be interested in
This the formula for the area on a rectangle: Area=(base)(height)<br> A = bh<br> Solve for b
Sergeeva-Olga [200]

Answer:

b = A / h

Step-by-step explanation:

A = b * h

Dividing the equation by h to get b on one side give us:

A / h = b * h / h

A / h = b * 1

A / h = b

b = A / h

7 0
3 years ago
Hi! My teacher shows us a video and thats it, so I'm really struggling on our math test today. Can you help me answer this quest
zzz [600]

Answer:

A and E

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
WVTU is a television station that has 20 thirty-second advertising slots during their regularly scheduled programming each eveni
Colt1911 [192]

Answer:

a. $90,000

b. 15 advertisement slots

c. 0.53

Step-by-step explanation:

Let the purchase price of the slots, c = 4,500

The salvage value of the slots, s = 2,000

The selling price of the slots, p = 8,000

a. If the store manager sells all the advertising slots in advance, the revenue received, 'R', is given as follows;

R = The number of slots, n × The purchase price for selling immediately, c

∴ R = 20 × $4,500 = $90,000

The revenue the station will receive by selling all the advertising slots in advance, R = $90,000

b. The Cost of Overage, C_o = Purchase price - Salvage value

∴ The Cost of Overage, C_o = 4,500 - 2,000 = 2,500

The Cost of Underage, C_u = Selling price - Purchase price

∴ The Cost of Underage, C_u = 8,000 - 4,500 = 3,500

P; 0.03, 0.05, 0.1, 0.15, 0.2, 0.15, 0.1, 0.05, 0.05, 0.05, 0.05, 0.02

With help of MS Excel, we get the following cumulative frequency

F(Q); 0.03, 0.08, 0.18, 0.33, 0.53, 0.68, 0.78, 0.83, 0.88, 0.93, 0.98, 1

The expected monetary value for the decision to sell the 8th slot at the last minute is given by the following relation;

C_u × [1 - F(Q)] - C_o × F(Q)

Where F(Q) = The cumulative frequency for the 8th stock

Therefore, we have;

3,500 × (1 - 0.03) - 2,500 × 0.03 = 3,300

For the 8th slot, the TV station is expected to make an extra $3,300

Using MS Excel, we get;

For the 9th slot, the profit over the purchase price = $3,020

Fot the 10th slot, the profit over the purchase price = $2,420

The profit over the purchase price for the 11th slot = $1,520

The profit over the purchase price for the 12th slot = $320

The profit over the purchase price for the 13th slot = $(-580)

The 14th = $(-1,180)

15th = $(-1,480)

16th = $(-1,780)

17th = $(-2,080)

18th = $(-2,380)

19th = $(-2,500)

Therefore, to maximize profit, only the 8th, 9th, 10th, 11th, and 12th, slots which are 5 slots should be sold late while 20 - 5 = 15 slots should be sold in advance

c. The probability that the total revenue will exceed the identified amount in part 'a' is the cumulative probability at the 12th slot which is given as follows;

P(D ≤ 12) = F(12) = 0.53.

3 0
3 years ago
Find the unit rate: <br> $18/4<br> How much for 1 book?
Tatiana [17]

Answer: 4.50

Step-by-step explanation:

When you divide 18 by 4, it gives you the price for one book

dividing will give 4.5 as the answer

6 0
3 years ago
Please help me!! Show work please :)
lara31 [8.8K]

Hello!

As you can see, all of these numbers just go down to the tenths, not the hundreds, so we cannot round.

Therefore, the numbers will remain the same.

I hope this helps!

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • My cousin goes to a strange schools. It's called Geometric Middle School. My cousin's math project is to determine how many tile
    11·1 answer
  • Translate the sentence into an equation. Five more than the product of a number and 9 is equal to 6
    11·1 answer
  • Graph this function y-2=-(x+5)
    14·1 answer
  • What are the diffrent ways to write a ratio pls help​
    15·1 answer
  • Suppose that a and b are integers, a ≡ 4 (mod 13), and b ≡ 9 (mod 13). find the integer c with 0 ≤ c ≤ 12 such that
    8·1 answer
  • What is the estimate of 200,629+28,542
    13·1 answer
  • Race car driver mario won 3 races and earned 75 points for each win. During the fourth race he had deductions of 55 points 104 p
    5·2 answers
  • An internet search engine looks for a certain keyword in a sequence of independent web sites. It is believed that 20% of the sit
    7·1 answer
  • What is<br><br> Log 10 100<br><br> Or what can I do
    11·1 answer
  • What is m∠U?<br> What is angle U, that is what we are looking for
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!