1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
erica [24]
3 years ago
12

If you flipped the graph of y=x^2+4x-4 vertically, you would get the graph of y=-x^2+4x-4

Mathematics
1 answer:
bazaltina [42]3 years ago
3 0
True...............................................................
You might be interested in
Pamela bought an electric drill at 80% of the regular price. She paid 32 for the drill. What was the regular price?
nirvana33 [79]

Answer: $40

Step-by-step explanation:

To find the whole number you divide the part by the percentage

so here it was 32/0.8

hope it helps

3 0
3 years ago
Please help. Will give brainliest! No links or your account will be a banned
Firdavs [7]

Answer:

1. 18

2. -8

3. 1

4. 84

Step-by-step explanation:

hope this helps! :D

have a miraculous day, and brainliest is immensely appreciated!! <3

5 0
2 years ago
I'm really stuck can someone help?
serious [3.7K]
You got it right the yellow highlighted
7 0
2 years ago
A line with a slope of - 8 passes through the points ( - 1, z) and ( - 2, 7). What is the value of z?
ikadub [295]

Answer:

z = -1

Step-by-step explanation:

7 - z / -2 - (-1)

7 - z / -2+1

7 - z / -1

-7 +z = -8

z = -1

to check the work

(-1,-1) (-2,7)

7 + 1 / -2 + 1

8 / -1

= -8

4 0
3 years ago
The volume of a right circular cone is 1,780.38 in3. If the height of the cone is 21 in, what is the diameter of the cone? (Use
iragen [17]

Answer:

18

Step-by-step explanation:

volume of cone=πr²*h/3  

21/3=7, 3.14*7=21.98,1780.38/21.98=81,square root of 81=9,9+9+18

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Mr. Gardener invested $500,000. His annual interest was $40,000. What was the annual interest rate?
    10·1 answer
  • What is the unit rate for 5 pounds of lunch meat for $42.50?A. $5.31 per poundB. $6.50 per poundC. $7.25 per poundD. $8.50 per p
    7·2 answers
  • Convert 14° into radians manually (no calculator) please show work. Thank you in advance!!
    5·2 answers
  • there are 32 students in 4th grade class.Each table in the classroom seats 6 students.how many tables will be needed
    11·1 answer
  • There are 19 birds in a pond, all which are ducks or geese.If the number of ducks in the pond is 1 more than twice the number of
    6·1 answer
  • Choose the graph of the following equation 64(x+1)^2+36y^2=48^2
    10·1 answer
  • Factor 18v⁹+33v⁸+14v⁷ completely ​
    8·1 answer
  • find the equation of a line that passes through the points (3,7) and (5,3). Leave your answer in the form y=mx+c​
    14·1 answer
  • Where did we get one?
    6·1 answer
  • Please answer correctly
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!