1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
meriva
3 years ago
7

Calculate (a) the total installment price, (b) the carrying charges, and (c) the number of months needed to save the money at th

e monthly rate to buy the item below for its cash price (remember to round up). A bicycle with a cash price of $500, offered on the installment plan for $28 per month for 24 months.
Mathematics
2 answers:
ExtremeBDS [4]3 years ago
4 0
Hey, mate and thanks for letting me help.
A is ($28/mo)*(24 mo) = $672.00

B is $672.00 -500.00 = $172.00

C 500/28 ≈ 18.
Genrish500 [490]3 years ago
3 0
A) The total installment price is ($28/mo)*(24 mo) = $672.00

b) The carrying charges are $672.00 -500.00 = $172.00

c) The number of months of saving required is 500/28 ≈ 18.
You might be interested in
What is the unit rate for y=0.75x
Eva8 [605]
The unit rate is 0.75 per x
8 0
3 years ago
A paperback book is shaped like a rectangular prism. The cover of the book measures 5 inches by 8 inches, and the book is 2 inch
mezya [45]
80 inches is the volume
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Devin is going to deposit $3,000 in an account that earns 3.5% interest for 10 years. How much more INTEREST will he earn if the
Andrews [41]

Answer:

the answer will be rs.1050as more interest

7 0
3 years ago
What is the answer,,,, I don’t know!!!
pogonyaev

i think is B

Step-by-step explanation:

g(x)=[x+4]10

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
!!WILL MARK BRAINLIEST!! <br><br> plz help this is due today
meriva

Answer:

The answer is A

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Alexis paid $50 to activat her cell phone plus a service fee of $20 per month . She used the phone for 3 months . How much has s
    6·1 answer
  • Each of the 27 turtles in the pet store needs to be fed. There is one bag of turtle food that weighs 84 ounces. If each turtle g
    7·2 answers
  • Ron's Cafe has regular coffee and decaffeinated coffee. This morning, the cafe served 65 coffees in all, 26 of which were regula
    15·1 answer
  • If 5/6 gallons of paint covers 1/4 of the house, then how much paint is needed for the entire house?
    15·1 answer
  • Solve for y using this angle
    11·1 answer
  • Please help! <br><br> thank you!
    10·1 answer
  • Yesterday I sold 64 icecreams. This morning I sold 80 icecreams. With what percentage did my sales increase?
    11·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLIEST
    6·1 answer
  • HELP! Will give branliest!!!
    12·1 answer
  • -10,20,-40 what are the next two terms
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!