1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kkurt [141]
2 years ago
6

Rita made $221 for 17 hours of work.At the same rate, how much would she make for 12

Mathematics
2 answers:
Tatiana [17]2 years ago
3 0
221/17 = 13 bucks per hr

for 12 hrs...
13 * 12 = $ 156 <==
Radda [10]2 years ago
3 0
$221 / 17 = $13

$13 per hour

so if 12 hours then 12 x $13 = $156

answer

$156 
You might be interested in
A boat is 10 miles away from a lighthouse that sits on top of a coral reef with a 4 mile radius. At what angle does the captain
lora16 [44]

Answer:

n

Step-by-step explanation:

233

4 0
2 years ago
Shawn is collecting money from students at his school for a charity. The table gives the ratios of the number of students who ha
Stolb23 [73]

In order of blank boxes going from left to right then down will be 1, 9, 5, 75, 35.

The missing table is given below.

<h3>What are ratio and proportion?</h3>

A ratio is a collection of ordered integers a and b represented as a/b, with b never equaling zero. A proportionate expression is one in which two items are equal.

Shawn is collecting money from students at his school for a charity.

The table gives the ratios of the number of students who have donated and the amount of money he has collected from them.

Since 30 is 1/3 of 90, we know the ratio is 1:3.

In order of blank boxes going from left to right then down

1, 9, 5, 75, 35

The complete table is attached below.

More about the ratio and the proportion link is given below.

brainly.com/question/14335762

#SPJ1

3 0
1 year ago
If I bought 4 cupcakes for $6, how much would each cupcake cost?
alekssr [168]
Hello! For this question, we are looking for the unit rate. To find the unit rate, all you have to do is divide the cost by the number of cupcakes bought. In this case that's 6/4. 6/4 is 1.5. There. Each cupcake costs $1.50.
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the equation of the line?
AleksandrR [38]

Answer:

y=4

Step-by-step explanation:

Since the slope is constant, and the only y value for each x value is 4, then the equation is y=4.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
mr.ellis has started a vegetable garden.he bought 15 bags of soil and 3 bags of fertilizer for 282.72.he realized he didnt have
ANTONII [103]

The cost of each bag of soil is $ 16.25 and the cost of each bag of fertilizer is $ 12.99.

<h3>What is the linear system?</h3>

A linear system is one in which the parameter in the equation has a degree of one. It might have one, two, or even more variables.

Mr. Ellis has started a vegetable garden.

He bought 15 bags of soil and 3 bags of fertilizer for 282.72.

He realized he did not have enough supplies so he bought another 5 bags of soil and 2 bags of fertilizer for 107.23.

Let the cost of each bag of soil be x and the cost of a bag of fertilizer be y.

Then we have the linear equations,

15x + 3y = 282.72

5x + 2y = 107.23

On solving the equations 1 and 2, we have

x = 16.25 and y = 12.99

The cost of each bag of soil is $ 16.25 and the cost of each bag of fertilizer is $ 12.99.

More about the linear system link is given below.

brainly.com/question/20379472

#SPJ1

8 0
1 year ago
Other questions:
  • The ratio of red counters to blue counters is 9:11.there are y blue counters.express the number the number of red counters in te
    12·1 answer
  • Which variable expression represents the word phrase? the sum of 4 and the quotient of a number and
    13·2 answers
  • Can someone help me solve this and show me the work?
    11·1 answer
  • The fee for the parking garage at the airport is $16 for the first day plus $4.50 for each additional day. Which equation repres
    14·1 answer
  • Write two decimals thata re equivalent to the given decimal 5.300
    14·2 answers
  • This can somebody help me FAST!.!.!.!.!.!.!!.
    6·1 answer
  • A store charges 32% extra for credit items. if the cash price is $1100, what is the credit price?​
    9·1 answer
  • Help plssss I need help
    14·2 answers
  • If monkey have 1 bananana and gorilla takes 1 bananana from monkey how many monkey have left
    11·2 answers
  • Hi there! Sorry to bother you, but can someone help me out with this?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!