1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mila [183]
3 years ago
6

Lusk Corporation produces and sells 14,300 units of Product X each month. The selling price of Product X is $25 per unit, and va

riable expenses are $19 per unit. A study has been made concerning whether Product X should be discontinued. The study shows that $72,000 of the $102,000 in monthly fixed expenses charged to Product X would not be avoidable even if the product was discontinued. If Product X is discontinued, the annual financial advantage (disadvantage) for the company of eliminating this product should be: Multiple
Business
1 answer:
zloy xaker [14]3 years ago
8 0

Answer:

Annual financial disadvantage = $ (669,600)

Explanation:

Relevant cost are future incremental cash costs that arise as a direct consequence of a decision.

The relevant costs of this decision to disconnected includes the following:

  1. The variable cost of making the product = $19 per unit
  2. Sales revenue at a price of $25
  3. Savings in  avoidable fixed costs (102,000-72,000) = 30,000

Annual financial advantage                                

                                                                       $

Lost contribution $(25-19)× 4,300 units =   (85,800)

Saving in fixed cost =                                   <u>  30,000</u>

M<em>onthly net loss                                            </em><em><u> 55,800</u></em>

Annual financial disadvantage

Monthly net loss × 12 months

=  (55,800)  × 12

=  $ (669,600)

You might be interested in
Quantitative research is most likely to be used when_________.A. the objective is to identify new ideas and thoughts for a produ
mixas84 [53]

Answer:

D. the objective is to validate relationships and test hypotheses

Explanation:

In order to test hypothesis, a branch of statistics called "inferential statistics" is needed, and statistics, as it is well known, is a branch of mathematics (of applied mathematics).

Therefore, if you want to test an hypothesis and validate a relationship, you need to run a statistical study, and that study has to be fed with quantitative data.

5 0
3 years ago
What are the four main distinctions between universities and liberal arts colleges?
AnnZ [28]

Answer:

according to what i  had read

Explanation:

What is the difference between liberal arts college and a university?

The main difference between liberal arts college majors and university majors is that liberal arts schools generally offer one expansive area of study, whereas at universities, the same major may be broken into two or more degree tracks. ... They can major in mathematics and still end up in an engineering career.

A liberal arts college or liberal arts institution of higher education is a college with an emphasis on undergraduate study in the liberal arts and sciences. ... Most liberal arts colleges outside the United States follow this model.College vs. University

A smaller institution that usually offers undergraduate degrees is considered a college. ... In contrast, an institution that offers both undergraduate and graduate degrees is considered a university. They offer undergraduate programs that will lead a student towards a master's degree or a doctorate

8 0
2 years ago
A department adds raw materials to a process at the beginning of the process and incurs conversion costs uniformly throughout th
ruslelena [56]

Answer:

75,000 equivalent units

Explanation:

Calculation to determine What were the equivalent units of production for conversion costs for the month of March

First step is to calculate completed and transferred units

Completed and transferred units =5,000 + 70,000 − 25,000

Completed and transferred units = 50,000

Now let determine the equivalent units for direct materials cost

Using this formula

Equivalent units for direct materials cost =100% of the completed units + 100% of the ending inventory

Let plug in the formula

Equivalent units for direct materials cost= (50,000 × 100%) + (25,000 × 100%)

Equivalent units for direct materials cost=50,000+25,000

Equivalent units for direct materials cost=75,000

Therefore the equivalent units of production for conversion costs for the month of March is 75,000

3 0
2 years ago
Probett’s Garage uses 120 boxes of cleaning cloths a year. The boxes cost $6 each. Ordering cost is $3 and holding cost is 10 pe
faust18 [17]

Answer: $730.2

Explanation:

Let the total cost of cleaning clothes = X

Other variables include:

Total cost of boxes = $6×120

=$720

Ordering cost =$3

Holding costs = (10/100 ×6)12

=$7.2

Total costs of cleaning clothes =

The cost of boxes+ordering cost+holding cost

=720+3+7.2 = $730.2

3 0
3 years ago
Orange manufactures orange juice. last month's total manufacturing costs for the operation included:_______
Black_prince [1.1K]

Orange manufactures orange juice. final month's overall production costs for the operation covered: Direct exertions, production overhead, and conversion fees.

Manufacturers are described because of the creation of recent merchandise, either from raw materials or components. Examples of products include car companies, bakeries, shoemakers, and tailors, as all of them create products, as opposed to presenting offerings.

Manufacturers are the making of products by means of hand or via gadgets that upon finishing touch the business sells to a customer. items utilized in manufacture may be raw substances or component components of a larger product. the production generally takes place on a massive-scale production line of equipment and professional exertions.

A manufacturer is any enterprise that produces completed items from uncooked substances. They sell these items to clients, wholesalers, distributors, shops, and different manufacturers trying to create more complicated gadgets. manufacturers typically persist with one form of the product.

Learn more about manufacturers here: brainly.com/question/26320301

#SPJ4

7 0
1 year ago
Other questions:
  • Which statement is FALSE regarding OSHA inspections?
    11·2 answers
  • For jacobs company, the predetermined overhead rate is 70% of direct labor cost. during the month, $600,000 of factory labor cos
    10·1 answer
  • If you cause a car accident which type of insurance will require you to pay the least out of pocket
    14·2 answers
  • Wallendo Corporation issued 5,000 shares of its $1 par value common stock as a stock dividend when the shares were selling for $
    8·1 answer
  • When Tesla receives a $1,000 reservation payment from a customer, what Tesla general ledger accounts does this $1,000 impact? Ex
    11·1 answer
  • Paid-in-capital in excess of par represents the amount of proceeds a. from the original sale of common stock b. in excess of the
    13·1 answer
  • In your opinion ,what is the correct priority in making a business decision?
    11·2 answers
  • Creative Networks is a major participant in the advertising and promotion process. It attracts various companies to buy space an
    8·1 answer
  • If you were to sit in a local fast-food restaurant and record what people ordered, you would be using
    14·1 answer
  • Taunton's is an all-equity firm that has 155,500 shares of stock outstanding. The CFO is considering borrowing $287,000 at 7 per
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!