In order to solve this, you have to plug in all of the costs of the gifts and add them, which in all equals $36. since jim only has 1/4 of the money he needs to buy the gifts, you need to divide 36 by 4. this gives you 9, so now you know he has 9 dollars.
and to find out how much more money he needs, you can subtract 9 from 36 which represents a fourth of the required money. the answer is 27, that's how much jim needs in order to buy his gifts.
Answer:
18 cents per ounce
Step-by-step explanation:
The first step is to identify the unit. In this case, you are told you have 16-ounces. Therefore, your unit is an ounce.
To find the price of one ounce, just divide your price of $2.88 by 16.
Unit rate = $2.88 / 16 = 0.18 or 18 cents per ounce.
Answer:
The equation would be Y=-1/4X+5
And in the above pic , i have graph the line , too .
Good luck ^.^
Answer:
it is 32
and it is continuous
Step-by-step explanation:
And for the last one is the domain refers to the set of possible input values, the domain of a graph consists of all the input values shown on the x-axis. The range is the set of possible output values, which are shown on the y-axis.
i hope it helps :)