1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gizmo_the_mogwai [7]
3 years ago
5

Jefferson works part time and earns 1,520 in four weeks . How much does he earn each week ?

Mathematics
1 answer:
andrezito [222]3 years ago
8 0
Divide 1,520 by the number of day in the week which is 7. That should give you how much she earns per week.
You might be interested in
^^ question above! Thanks!
Aleksandr [31]
You can cross multiply and the answer would be 100/9
9/10=10/k
100=9k
k=100/9
7 0
3 years ago
For altitudes up to 36,000 feet, the relationship between ground temperature and atmospheric
Verizon [17]

Answer:

The equation for a is a=-\frac{2000}{7}*(t-g)

The altitute is 101,428.57 feet

Step-by-step explanation:

You know that the relationship between ground temperature and atmospheric  temperature can be described by the formula

t = -0.0035a +g

where:

  • t is the atmospheric  temperature in degrees Fahrenheit
  • a is the altitude, in feet, at which the atmospheric temperature is  measured
  • g is the ground temperature in degrees Fahrenheit.

Solving the equation for a:

-0.0035a +g=t

-0.0035a= t - g

a=\frac{t-g}{-0.0035}

a=-\frac{2000}{7}*(t-g)

<u><em>The equation for a is </em></u>a=-\frac{2000}{7}*(t-g)<u><em></em></u>

If the atmospheric temperature is -305 °F and the ground temperature is 50 °F, then t= -305 °F and g= 50 °F

Replacing in the equation for a you get:

a=-\frac{2000}{7}*(-305-50)

a=-\frac{2000}{7}*(-355)

a= 101,428.57

<u><em>The altitute is 101,428.57 feet</em></u>

4 0
3 years ago
The difference of a number and 6 is the same as 5 times the sum of the number and 2. What is the number?
Sunny_sXe [5.5K]

Answer:.OA. -4

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Kayla uses 3/4 tablespoon of glitter for each craft project she is making. She used a total of 4 1/2 tablespoons of glitter. How
iris [78.8K]

The answer would be 6 crafts

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
I NEED HELP PLEASE Which is the better buy?
Vladimir79 [104]

Answer: The second one, 10 rolls for $12. 1.29 (Rounded)

Step-by-step explanation:

14/18 is 1.29 (Rounded)

10/12 is 1.20.

The unit rate is cheaper, therefore making it the better buy

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Where is the fun house placed ?
    11·1 answer
  • What number is 20% more than 15? Is it 27?
    6·2 answers
  • 20baskets into 4minutes
    15·1 answer
  • A survey was sent to GCA students asking the question "Who is your favorite teacher?" (Just FYI - Mrs. Parker received the most
    8·1 answer
  • If stuv is a rectangle and mvsu = 52, what is the value of x?
    10·2 answers
  • To make 100g of jam you need 23g of strawberries, 51g of blackberries and the rest should be
    9·1 answer
  • What is the next term in the number pattern? 21, 31, 36, 46, 51, … Enter your answer in the box.
    5·2 answers
  • HELP THE TEACHER IS ASKING FOR MY ANSWERS CUZ I WAS SUPPOSED TO DO IT AND I NEVER WAS PREPARED PLSSS HELP IM NEXT PLS DRAW IT FO
    7·1 answer
  • Use some or all numbers 16,17, and 23 and/or 24 to make sum 100. You may use a number more than once.
    9·1 answer
  • Write an equation of the circle with center (-5,2) and diameter 6.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!