1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alisha [4.7K]
3 years ago
15

Insert parentheses to make each statement true. 6+7•4-2=26

Mathematics
2 answers:
blagie [28]3 years ago
4 0
Around the 4-2. 7+6=13•2=26 ;)
Alex_Xolod [135]3 years ago
3 0
(6+7) x (4-2) = 26 : )
You might be interested in
Which of the fractions are equivalent to the fraction below a.12/18. b.9/15 c.2/3. d.3\5 the fraction is 6/10
ollegr [7]

Answer:

<u>6</u>

10

=<u>3</u>

5

Step-by-step explanation:

3/5 you just need to divide

5 0
2 years ago
NEED HELP ASAP PLEASE
IrinaVladis [17]
Z would also be 63 degrees. Triangle WXZ is isosceles, as sides WX and WZ are marked as congruent. This means that the two base angles of the triangle (the bottom two) are congruent. You already know that one of the base angles, X (or WXY), is 63 degrees, so using this reasoning, the other base angle, YZW, is 63 degrees as well. I hope this helps!
8 0
3 years ago
Suppose that it costs $16 to place a classified advertisement in the newspaper, plus $6 for each line. Then the cost to place an
s344n2d4d5 [400]

2/5.85.0

4508.9865.0854

5651856123.

78956412

564=.000

85623.08

856312.00

9896531791.08885

3 0
3 years ago
Pls help me with this
grin007 [14]

Answer:

k=8

Step-by-step explanation:

divide both sides by 11 to get nine

then subtract 1 from both sides to get

8

7 0
3 years ago
suppose that the population of deer in a state is 1,500 and is growing 2% each year. Predict the population after 4 years
Neko [114]
1500(1+0.02)^4=1,623.64824
6 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the value of x so the rectangles have the same area.<br> a. 12 &amp; X<br> b. X-2 &amp; 16
    5·1 answer
  • What is the factorization for 999
    9·1 answer
  • I need help please answer ASAP Have a good explination.<br>Will give brainliest
    9·1 answer
  • Simplify the expression to a +bi form: <br> (-12+4i)+(2-2i)
    9·2 answers
  • Mason's favorite brand of peanut butter is available in two sizes. Each size and its price are shown in the table. Use the table
    10·2 answers
  • schoology.com/assignment/4674363703/assessment Question 5 (4 points) (08.01) Consider the following pair of equations: x + y = -
    13·1 answer
  • Colin paid $3.38 for frozen yogurt, which weighed 8 " # ounces. What is the unit cost (dollars per ounce)?
    9·2 answers
  • I need the answer qiuck because its urgent​
    7·1 answer
  • Hi if ur good at math have insta pls help i’m in 8th grade adv math btw
    14·1 answer
  • Find the area of each shaded region in each figure.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!