1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AveGali [126]
3 years ago
15

Predict the number of roses in a garden with 16 sunflowers if there are 3 sunflowers in a garden with 81 roses.

Mathematics
2 answers:
Over [174]3 years ago
6 0
Set up a proportion.
3 sunflowers/ 81 roses= 16 sunflowers/xroses

Cross multiply:
81*16=1296
1296/3= 432

Final answer: 432 roses
Allisa [31]3 years ago
4 0
81*16=1296
1296\3=432
You might be interested in
Complete the like terms to create an equvalent expression:<br> -4r - 2r + 5
Marat540 [252]
-6r+5
the two like terms are the ones with R. combine -4r and -2r to get -6r
3 0
2 years ago
A town has 100 homes in it. According to a census, the actual distribution of pets in these homes gives a median of 0.8 pets and
stellarik [79]
The nest answer would be c> hope this helps 
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Graph the linear equation by the point plotting method or by finding intercepts -2y + 10 = 0 ​
Nadusha1986 [10]

Answer:

Your answer is

Intercept is = 5

(x,y)= (0,5)

Hope that this is helpful. Tap the crown button, Like & Follow me

5 0
3 years ago
Find the sum and express it in simplest form. (-y + 5a - 4) + (-3y - a - 5)
netineya [11]
(-y + 5a - 4) + (3y - a - 5) is simplified to 2y + 4a - 11
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A retiree invests $5,000 in savings plan that pays 4% per year. What will the account balance be at the end of the first year ?
Ira Lisetskai [31]
$5000 + 4% = $5000.04
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Mike has 4 times as many stamps as Andrew. If Mike gives Andrew 8 stamps, he will have twice as many stamps as Andrew. How many
    15·2 answers
  • Online purchasing an online video store charges $24 for each DVD shipping cost $4per order find the cost of 3 DVDs
    6·2 answers
  • A 16-cup bottle of fabric softener costs $16.80. What is the price per pint?
    5·2 answers
  • What is the ratio 24/16 written in lowest terms
    10·1 answer
  • Factor the GCF: −12x3y5 − 9x2y2 + 12xy3
    15·1 answer
  • Beach travel rents dune buggies for 50$ for 4 hours or 75$ for 6 hours. What is the hourly rate?
    8·1 answer
  • 23.5% of 128 Round to the nearest tenth if necessary
    12·1 answer
  • What’s the answer to 7^3x=54
    14·1 answer
  • 4 Choose the correct answer for the expression: 5 x 5 x 5 x 5 A 54 B. 53 C 52 D) 55​
    7·1 answer
  • Choose the correct simplification of the expression (xyz2)4. X5y5z6 x5y5z8 xyz16 x4y4z8.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!