1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mars1129 [50]
3 years ago
9

Which triangle is similar to △ABC if sin(A) = , cos(A) = , and tan(A) = ?

Mathematics
2 answers:
GREYUIT [131]3 years ago
6 0

Answer:

It is given that In Δ ABC

sin A=\frac{1}{4},cos A=\frac{\sqrt{15}}{4}, tan A=\frac{1}{\sqrt{15}}

Length of perpendicular = 1=AB

length of Hypotenuse =4=AC

Length of Base = √15=BC

In ΔYZX

Length of perpendicular =6 =YZ

length of Hypotenuse =24=ZX

Length of Base = 6√15=XY

ΔYZX is similar to ΔABC, because when triangles are similar their sides are proportional.

\frac{AB}{YZ}=\frac{BC}{XZ}=\frac{AC}{XY}=\frac{1}{6}

vekshin13 years ago
4 0
The answers D homie:)
You might be interested in
Multiply (2x^2-3x+5)(x^2+4x+1)
DochEvi [55]

Answer:

2x^2-12x+5

Step-by-step explanation:

(2x^2-3x+5)(x^2+4x+1)\\(2x^2-12x+5)

3 0
3 years ago
Bert and Ernie are missing each other and their friend Big Bird. They want to meet at Big Birds nest which is halfway from their
OLga [1]

Answer:

  21 miles

Step-by-step explanation:

Each of the distances is the same, so we have ...

  5x +4 = 15x -30

  34 = 10x

  3.4 = x

Then the distances are ...

  5(3.4) +4 = 21 . . . . miles

Bert and Ernie each live 21 miles from Big Bird's nest.

7 0
3 years ago
What is the final elevation of:
Lilit [14]

Answer:

the fish has a final elevation of negative 2

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
If a soccer team made 37 penalty shots out of 100, what fraction and what percentage of penalty shots did the team miss? choose
Pie
The correct answer is letter c
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Audrey bought one pound of strawberries for $3.20. What is the price, in dollars per ounce of strawberries?
elena-14-01-66 [18.8K]

Answer: $0.20

Step-by-step explanation:

There are 16 ounces in 1 pound, so divide $3.20 by 16 to get the price of dollars/ounce

3.20/16 = $0.20/ounce

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Is -7-5+3=1 true or false
    5·1 answer
  • A leak in a pool causes the height of the water to decrease by 0.25 foot over 2 hours. After the leak is fixed, the height of th
    12·2 answers
  • An item on sale costs
    10·2 answers
  • A school is buying 35 new computers. If the price of each computer is $1,099,
    14·2 answers
  • Hey I need help on this question if you help me 333 envelopesuehwhhegehshdhdgsgsgsgdgdhsgshdhdhdhdhdhdhdhdjdhdhdhdhdhdhdhdhdhdhd
    7·1 answer
  • Urgent, Need Help Quickly
    9·1 answer
  • A scuba diver is swimming 15 feet below the water’s surface.
    8·1 answer
  • Olivia bought some granola bars and spent at least $6.24. Write and solve an equality to find the number of granola bars she bou
    8·1 answer
  • What is the sign of A + B
    13·1 answer
  • 5th grade math. correct answer will be marked brainliest
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!