I think you could multiply or divide. Hope this helps:)
N(4)-1
n(4)-2
ex 2(4)=8
8-1=7
7(4)=28
28-2=26
so the next number would be 1595
Answer:
$18.96 ÷ 3 pounds = 6.32 per coffee
X=12 because 3 times 12 equals 36. if you divide by 3 on both sides you would be left with that
4) The ratio of lemons to cups of sugar = 2/3 or 2:3
5) The ratio of cups of sugar to cups of water = 3/14 or 3:14
Hope that helps