1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aleks04 [339]
3 years ago
7

Help please !!!!! Super hard

Mathematics
1 answer:
Keith_Richards [23]3 years ago
4 0
The image is really unclear but I will assume that the number of teams given = 66
and the formula is
n = \frac{ {t }^{2} - t }{2}
plug in the number of teams
66 = \frac{ {t}^{2} - t }{2}
multiply both sides by two
132 = {t}^{2} - t
subtract 132 from both sides and factor
t = 12
You might be interested in
What is the answer ​
Firdavs [7]

Answer:

-5,5

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
What is 6/15 written as a decimal?
Allushta [10]
It will be C cause you divid 15 and 6
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help please help me
Elan Coil [88]
Here’s the correct answer and how I got it :)

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 3-pound bag of bananas costs $2.88. What is the price per ounce?
Alborosie

Answer: 6 cents

Step-by-step explanation:

1 pound = 16 ounces

3 pounds = 48 ounces

2.88 ÷ 48 = 0.06

0.06 = 6 cents.

One ounce of bananas cost 6 cents.

Hope this helps!

4 0
3 years ago
Write the first ten terms of the geometric sequence a1 = 3, r = 1.1 to two decimal places. Am I supposed to multiply 3 by 1.1 te
Makovka662 [10]
The general formula for geometric series is tn = a×rⁿ⁻¹. In this question, a (or a1) is 3, and r is 1.1, therefore the first ten terms would be 3×1.1⁰ (3) , 3×1.1¹ (3.3), 3×1.1² (3.63) and so on up until you get to 3×1.1⁹ or 7.07.
6 0
2 years ago
Other questions:
  • Show work on 6 divided by 4256
    8·2 answers
  • Pls help it will mean alot!!<br> due rn!!
    8·2 answers
  • Help with question 1 please
    11·1 answer
  • Which equation describes a line perpendicular to the line described by? y=3x-5
    9·1 answer
  • Which of the following points is a solution of y &gt; |x| + 5?
    13·2 answers
  • Isaac wants to buy tomatoes and a loaf of bread. Tomatoes are $1.20 a pound, and a loaf of bread is $2.00. He has $8.00 to spend
    10·1 answer
  • 30 POINTS AND I WILL GIVE BRAINLIEST JUST HELP ME PLZZ I NEED HELP WITH THIS !!
    15·1 answer
  • What is measure of angle R?
    14·1 answer
  • The density of hydrogen is approximately 9 × 10-5 , while the density of helium is approximately 2 × 10-4 .
    13·1 answer
  • Nooooooooooooooooooooooo
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!