1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Studentka2010 [4]
3 years ago
6

7 more than twice a number x

Mathematics
1 answer:
torisob [31]3 years ago
5 0
So,

"7 more than"
7 +

"twice a number x"
2 * x or 2x

"7 more than twice a number x"
7 + 2x or 2x + 7
You might be interested in
In a diving meet, you score 8.4 and 7.88.<br><br> What is your total score?
JulijaS [17]

Answer: 16.28?

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Pls help I’ll brainlest ASAP and add extra points I’m failing
Step2247 [10]

Step-by-step explanation:

you drew already the right things, you have everything.

so, what is the problem ?

the most common form of line equation is

y = ax + b

a is the slope of the line. it is expressed as the ratio

y coordinate change / x coordinate change

when going from one point to the other.

b is the y-intercept (the y value when x = 0).

once we have the slope, we get b by using the coordinates of one of the given points as x and y in the equation and solve for b.

so, for the 2 marked points you showed correctly the differences :

x changes by +8 (from -4 to 4).

y changes by -2 (from 3 to 1).

so the slope is -2/+8 = -1/4

the y-intercept we also see directly in the chart : +2.

3 0
3 years ago
If 3 sodas cost $6. What is the cost cans of corn cost $16. What is the cost per can? per soda? If 8 tacos cost $12. What is the
777dan777 [17]

Answer:

dont mind me just tryna figure this out ignore till i figure it

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
The velocity v that an object r units
erastova [34]

Answer:

M=v^2r / 2G

Step-by-step explanation:

Open the file, it is solved for you, your welcome.

4 0
3 years ago
Hamburger sells 3 pounds for six dollars if Samantha 510 pounds of hamburger how much will she pay
Lina20 [59]
I believe you meant to say that if Samantha bought 510 pounds of hamburger, how much will she pay?
 
Now from the information we already have, we know that 3 pounds of hamburger will cost 6 dollars. 

The next thing we need to know is how much one pound of hamburger will cost. This will help us calculate  how much the rest will cost.

we now form an equation to assist us.
3 = 6
1= x

(where x represents the unknown price of one pound of hamburger)

Now we must cross-multiply:

3 * x = 6 x 1

3x = 6 

x = 6/3

x = 2

therefore one pound of hamburger costs 2 dollars.

Now, If one pound costs 2 dollars, how about 510 pounds?

We simply multiply:  510 x 2 = 1,020

Therefore  Samantha will pay 1, 020 dollars for 510 pounds of hamburger.






5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the measure of ∠A?
    12·2 answers
  • Help me with this pls!!!!
    6·2 answers
  • The regular price of a CD set is $28.00. The set is on sale for 40% off. What is the amount of the discount?
    13·1 answer
  • There are 40 girls and 32 boys who want to participate in 7th grade intramurals. If each team must have the same number of girls
    11·2 answers
  • Wich expression is equivalent the the expression shown
    11·2 answers
  • you roll a pair of six-sided dice (each can be a 1,2,3,4,5, or 6). What is the probability that the sum of your dice is greater
    14·1 answer
  • What is the equation of a line with a slope of 8 and a y-intercept of 6
    5·2 answers
  • Lian was asked to write an equation and solve this problem.
    10·1 answer
  • Two hot air balloons are traveling along the same path from a town beginning from different locations at the same time. Henry ba
    12·2 answers
  • Nathan, Alan, Becky and Allison are each holding one of the following 4 cards. Nathan and Alan both have Spades. Becky and Alan
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!