1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
loris [4]
3 years ago
13

I don’t get it so please help me and I will really be so happy you’re going to actually have to usePEMDAS for this.

Mathematics
1 answer:
AveGali [126]3 years ago
3 0

Answer:

137

Step-by-step explanation:

(8×6+9²)+8

(8×6+81)+8

(48+81)+8

129+8

137

You might be interested in
If n(A) =15 n (B) = 9 n(A∩B) =4 <br> find n(A U B)
Xelga [282]

Answer:

20

Step-by-step explanation:

n(A) only =15-4=11

n(B) only=9-4=5

n(A n B)=4

n(A U B)=11+5+4=20

5 0
3 years ago
Can someone plz help me with my geometry pleaseee
gizmo_the_mogwai [7]

Answer:

B'= (0,7)

E'= (3,6)

A'= (5,3)

R'= (2,1)

S'= (-1,4)

Step-by-step explanation:

Add 6 to all x's and add 8 to all y's.

3 0
3 years ago
A wood frame costs $1.50. Use a property to write an equivalent expression for the cost of a wood frame.
podryga [215]
Let the width of the frame = x
Let the cost of a linear foot of the frame = y
Let the inside dimension of the length of the frame = a
Let the inside dimension of the width of the frame = b.

The total length of the frame = 2*a + 4x
The total width of the frame = 2b

The total amount of the frame in feet is (2a + 4x + 2b)*y = Cost
If this is incorrect please leave a message on my home page.
6 0
3 years ago
2.25k - 20 = 6.5k + 14<br><br><br> plsssssssssssss
Pani-rosa [81]

Answer:

k=-8

Step-by-step explanation:

Isolate the variable by dividing each side by factors that don't contain the variable.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Joseph took a taxi from his house to the airport. The taxi company charged a pick-up
JulsSmile [24]

Answer:

$21.10=3.10+2m.

Step-by-step explanation:

If the total fare was $21.50, then that is what it will all have to equal out to.

They charged a pick-up fee of $3.10. Which means that no matter how far you go, you will pay that. Then an extra $2 per mile. If m is mile, then it would be 2m because it is $2 per extra mile. Then add the pick-up fee of $3.10 and you will get your answer of $21.50=3.10+2m.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • A 5-lb box of soap powder costs $ 4.65. A 10-lb box of the same powder costs $ 8.90. Which is the better price?
    5·1 answer
  • What is 400 divided by 1 million
    8·2 answers
  • 16 POINTSS!! HELPPPP The graph shows the cost per day of electricity over a seven-day period.
    14·1 answer
  • Can someone please do number 12 and 14 for me ?
    13·1 answer
  • Part b : how much money will be in biancas account after 5 years ?
    11·1 answer
  • I NEED HELP ASAP:(
    5·1 answer
  • 54:63 in simplest form
    9·2 answers
  • It was estimated that 825 people would attend the soccer game, but 817 people actually attended.
    12·1 answer
  • Sally spins a fair spinner numbered 1 - 6 and flips a fair coin. What is the probability of obtaining a multiple of 3 and a tail
    11·1 answer
  • Some friends decided to equally split the cost of gas on their trip. The expression 3g43g4 represents how much money each person
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!