1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
rusak2 [61]
3 years ago
9

The data from the U.S. Census Bureau for 1982−2003 shows that the surface area of the United States that is covered by rural lan

d can be modeled by the function R(x) = 0.003x3 − 0.086x2 − 1.2x + 1,417.4 where x is the number of years after 1982 and R(x) is the surface area in millions of acres. The total surface area of the United States can be modeled by the function T(x) = 0.0023x3 + 0.034x2 − 5.9x + 1,839.4 where x is the number of years after 1982 and T(x) is the surface area in millions of acres.
Mathematics
1 answer:
Wewaii [24]3 years ago
5 0
If we plug in 0 for x, we can receive the data for the year 1982. Doing so shows us that the Rural area was 1,417.4 million acres and the total area was 1,839.4 million acres. Therefore, we can conclude that the majority of the area of the United States was rural in 1982.
You might be interested in
What place value would you use to compare the numbers 14,321 and 11,941?
inna [77]
The place value that would compare the numbers is the ten thousands.


3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Multiple choice question! Very important! Algebra!
Murljashka [212]
I think the answer is A. Or the answer is A.
Try downloading the app Socratic it like Brainly but I think it’s more helpful
5 0
2 years ago
What is the quotient of 11/12 divided by 5/7
shusha [124]
The answer is D 1 and 17/60

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
MARKING BRAINLIST PLEASE HELP TYSM!!
gogolik [260]

Answer:

its 20 2/3

Step-by-step explanation:

bc 4 * 5 which equals 20 and then just add a 2/3

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Peter and John went shopping and spent money in the ratio 2 : 3 (a) If Peter spent 500 dollars, how much did John spend?
brilliants [131]

I think john spent 750 dollars but am not sure
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Donna is running a track it takes her 10 minutes to run 6 laps if she keeps running at the same speed how long will it take her
    12·2 answers
  • The perimeter of the triangular park on the right is 16x-6. What is the missing length? The bottom side length is 5x+4 and the r
    10·1 answer
  • The midsegment of triangle ABC is LM. What is the length of LM if AC is 26 inches long?
    12·3 answers
  • Did do this right using PEMDAS <br><br> 8/2(2+2)<br> Solve: <br> 8/2(4)<br> 8/2*4<br> 8/8<br> =1
    7·2 answers
  • Solve the equation s = a + lw for<br> the variable w.<br> Pls help quick, full explanation!
    8·1 answer
  • A store sells 3 videotapes for $4.99. find the unit rate
    15·1 answer
  • Please help due todayyy://
    12·1 answer
  • Please no one is helping me I truly need help pls
    12·1 answer
  • Can anyone pls ans this with clear steps​
    11·1 answer
  • Please help me I need this please
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!