1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Hatshy [7]
3 years ago
10

If no vertical line intersects the graph of a relation in more than one point, then the relation is a function.

Mathematics
1 answer:
ki77a [65]3 years ago
7 0
If I'm understanding this correctly you mean:
If a vertical line does not connect to more than one point in a relation then that relation is a function.
Then your answer is A-True.
That is called the vertical line test. The vertical line cannot touch more than one point at the same time if it is a function. If it does touch then it is not a function.
You might be interested in
Twenty cups of a restaurant's house Italian dressing is made up by blending olive oils coating 1.50 per cup with vinegar that co
Usimov [2.4K]

Answer:

$58.80

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
erin needs 9.75 cups of flour to make 6 + 1/2 dozen cookies. how many cups of flour does erin need to make 1 dozen cookies
Hitman42 [59]
Erin needs 1.5 cups of flour to make 1 dozen cookies.
6 0
3 years ago
Solve for C = 2pie.
bonufazy [111]
I don’t think you can do that
5 0
3 years ago
What is <br> 1 + 1<br> 2 + 2 <br> 4 + 4<br> 8 + 8<br> 16 + 16<br> Btw chat room for all!!
DENIUS [597]

OH i know this one! i know this one!!

* grabs my notebook and a pencil and lays on the floor* hm... its

2

4

8

16

32

yay!! lol this was me lol

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
You buy a six pack of Gatorade for $9.00. What is the unit price or the price per bottle?
Viefleur [7K]

Answer:

Price per bottle is 1.5 or $1.50

Step-by-step explanation:

To get price per unit, you just divide the amount of money spent by the items purchased. 9/6 = 1.5

4 0
3 years ago
Other questions:
  • The coordinates of quadrilateral ABCD are A(-1,-5), B(8,2), C(11,13), and D(2,6). Using coordinate geometry, prove that quadrila
    10·1 answer
  • The local school bought $1464 worth of notebooks for its students. if the notebooks cost 1.22 each how many notebooks door the s
    12·1 answer
  • Taleen has 8 stamps in her collection, and she decides that each month she will add 3 stamps to her collection.
    14·2 answers
  • The graph shows the functions f(x), p(x), and g(x): Graph of function g of x is y is equal to 2 multiplied by 1.5 to the power o
    15·1 answer
  • Please be quick! I need this as soon as possible!
    13·1 answer
  • Tia is making strawberry lemonade for a baseball tournament. The recipe calls for 2
    15·2 answers
  • If you know how to solve this, Please answer it. Thank You
    7·1 answer
  • On Saturday, 4 groups of people went to the restaurant at the ski resort. Each group had 5 people in it. Everyone ordered a cup
    13·1 answer
  • Stop &amp; Shop has a sale on pasta. Casa Pasta was on sale for 8 boxes for $10.99. The store brand Stop &amp; Shop Pasta was al
    9·1 answer
  • 42 out of 56 students have cell phone. What percent of students said they owned a cell phone
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!