1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
murzikaleks [220]
3 years ago
7

HEEEEEEEEEEEELELLLLLELEP PLEASE ;)

Mathematics
1 answer:
Readme [11.4K]3 years ago
6 0

When you divide a number by 10^n (i.e. 1 followed by n zeroes), you move the decimal point separator n places to the left (assuming that integers have the decimal separator at the end, as in 2 = 2.0).

So, the first option is to divide 18 by 100. So, we start from 18=18.0 and move the separator two places to the left:

18 \to 0.18

The second option is to divide 8 by 10. So, we start from 8=8.0 and move the separator one place to the left:

8 \to 0.8

The third option is to divide 18 by 10. So, we start from 18=18.0 and move the separator one place to the left:

18 \to 1.8

So this is the correct option.

You might be interested in
John’s father is 5 times older than John and John is twice as old as his sister Alice. In two years time, the sum of their ages
oksano4ka [1.4K]

Answer:

8 years

Step-by-step explanation:

Let age of father be f

age of John be j

age of Alice be a

John's father is 5 times as old as John. We can write:

f = 5j

John is twice as old as Alice. We can write:

j = 2a

or

a = j/2

SUM OF ALL OF THEIR AGES (after 2 years) will be 58. We can write:

f+2 + j+2 + a+2 = 58

This becomes:

f + j + a + 6 = 58

f + j + a = 52

Now, we replace third equation with the first two (in bold) and get:

f + j + a = 52\\5j + j + \frac{1}{2}j=52\\6.5j=52\\j=8

So John is 8 years old

7 0
3 years ago
What THREE integers have a sum of 300?
quester [9]

Answer:

Here we will use algebra to find three consecutive integers whose sum is 300. We start by assigning X to the first integer. Since they are consecutive, it means that the 2nd number will be X + 1 and the 3rd number will be X + 2 and they should all add up to 300. Therefore, you can write the equation as follows:

(X) + (X + 1) + (X + 2) = 300

To solve for X, you first add the integers together and the X variables together. Then you subtract three from each side, followed by dividing by 3 on each side. Here is the work to show our math:

X + X + 1 + X + 2 = 300

3X + 3 = 300

3X + 3 - 3 = 300 - 3

3X = 297

3X/3 = 297/3

X = 99

Which means that the first number is 99, the second number is 99 + 1 and the third number is 99 + 2. Therefore, three consecutive integers that add up to 300 are 99, 100, and 101.

99 + 100 + 101 = 300

We know our answer is correct because 99 + 100 + 101 equals 300 as displayed above.

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
In the linear programming graph, where is the feasible region compared with the y = 60 line?
Over [174]
THE ASWER FOR THIS IS B IM SURE OF IT :)
8 0
3 years ago
A rectangular prism has a length of 1 yards, a width of 2) yards, and a height of 4 yards.
atroni [7]

Answer:

8

Step-by-step explanation:

2*1*4=8

5 0
3 years ago
The wool of a vicuna is finer than any other wool. The hair of this animal can be as thin as 0.000006 meters. If the average thi
Serjik [45]

Answer: your answer you are seeking is D

6 0
3 years ago
Other questions:
  • A commercial aircraft gets the best fuel efficiency if it operates at a minimum altitude of 29,000 feet and a maximum altitude o
    12·1 answer
  • Help?
    8·2 answers
  • A store sells 12 cans of soup for ​$18. How much would it cost you to buy 7 cans of soup​?
    15·2 answers
  • A water bottle holds Fraction 5 over 8 liter of water when it is Fraction 3 over 4 full. Which statement best describes the quot
    11·1 answer
  • Find the 12th term of the geometric sequence
    7·1 answer
  • Write 5.6% as a decimal
    10·2 answers
  • Sharon work 45 ½ hours. Her hourly wage is $18/hr. What is her gross pay
    15·1 answer
  • 6 pounds of potatoes cost $11.34. What is the unit price?
    14·1 answer
  • Each snack at the concession stand is priced at $4.00. All of the snacks cost a total of $86.56. How many snacks will need to be
    14·1 answer
  • A social media website had 350,000 followers in 2010. The number y of followers
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!