1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nikolay [14]
3 years ago
13

The gas tank of Tyrell's truck holds 19.8 gallons. when the tank empty, Tyrrell fills it with gas that costs $3.65 per gallon. a

bout how much will it cost to fill the tank?
Mathematics
1 answer:
Tems11 [23]3 years ago
8 0

It is given in the question that

The gas tank of Tyrell's truck holds 19.8 gallons. when the tank empty, Tyrrell fills it with gas that costs $3.65 per gallon.

It means cost of one gallon of gas is $3.65 .

And the tank hold 19.8 gallon . So cost of 19.8 gallon is

= $3.65*19.8 = $72.27

Therefore about $72.27 it will cost to fill the tank .

You might be interested in
six men completed a task in 24 hours and 48 minutes. how long would it take four men to complete the same task
Komok [63]

Answer:

37 hours and 12 minutes

Step-by-step explanation:

six men completed a task in 24 hours and 48 minutes which means (24 x 60) + 48 = 1488 minutes

x is the number of minutes it would take 4 men to complete

6(1488) = 4x

8928 = 4x

x = 2232

x = 2220 + 12 or 37 hours and 12 minutes

8 0
2 years ago
What is the gradient of the graph shown​
gavmur [86]

Answer:

Use the formula change in y divided by change in x to get your answer

8 0
2 years ago
Electron groups could be considered which of the following?
Yanka [14]
Im pretty sure D bonded pair of electrons is the answer
6 0
3 years ago
60 marks out of 75 full marks<br>express in percent<br><br>​
DochEvi [55]
80 percent

Explanation:
Divide 60 by 75 and get the outcome of .80
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Decide which of the two given prices is the better deal and explain why.
vladimir1956 [14]

Answer:

6-ounce bottle for ​$3.49 because its

.58 per ounce

3.49 divided by 6 = .58

Step-by-step explanation:

9.59 divided by 14 is .69 per ounce

chegg

6 0
2 years ago
Other questions:
  • PLZZZZ HELLLLLPPPPP!!!!!!! 15 PTS!!!
    10·1 answer
  • Decide whether the sequence is arithmetic geometric or neither 5,-10,20, -40
    14·1 answer
  • What are the answers to 18-38
    12·1 answer
  • Freeeeeeeeee pointssssssssssssssssssss
    6·2 answers
  • What is 5% interest added to $750
    6·1 answer
  • What is 9^3/9^1 in expanded form?
    15·2 answers
  • Pls some1 help I’ll help u PLSSSS HELP
    8·1 answer
  • 14 - ( 9t - 2 ) &lt; - t + 30 Anyone know multistep equations
    11·1 answer
  • joan spent half of her allowance going to the movies. she washed the family car and earned $6. what us he weekly allowance if sh
    13·1 answer
  • Need help on this I need all work shown as well, the subject is on similar triangles
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!